Nawracające krostki na twarzy - czy to alergia?

Witam! Od kilku lat mam dziwne uczulenie tzn. krostki na twarzy. Początkowo pomagało mi wapno musujące, a krostki pojawiały się kilka razy do roku bez względu na porę. Ale od września 2010 bardzo mi się to nasiliło. Przez ponad trzy tygodnie zmagałam się z tym. To wygląda jak plamki, często pod oczyma, czasem swędzi i są bąbelki jakby ropne. Dodam, że choruję na RZS od 23 lat a mój dermatolog stwierdził, że to uczulenie na sterydy, które biorę codziennie (M*** 4mg). Byłam leczona P***, A**** i biorę A***. Przerwy między rzutami uczulenia są różne czasem dwa tygodnie jest spokój czasem tydzień. Wtedy biorę dwie tabletki A*** i kilka dni smaruję się A*** no i przechodzi, ale za jakiś czas znowu to samo. Już nie wiem co mam robić. Nie wiem od czego to jest. Czy powinnam zrobić testy alergiczne? Dodam, że uczulenie mam tylko na twarzy - policzki, trochę czoło. Nie wiem co o tym myśleć, bo kiedy zmieniłam klimat a mianowicie nie było mnie około miesiąca w domu, byłam w szpitalu, tam uczulenia nie miałam. Kiedy wróciłam od razu po dwóch dniach miałam straszny wysyp. Co dalej mam robić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Do rozpoznania przyczyny Pani dolegliwości konieczna jest osobista konsultacja ze specjalistą i obejrzenie zmian pod dermatoskopem.Zmiany skórne ewidentnie należy dokładnie obejrzeć i dotknąć, by móc ocenić problem. Opis nigdy nie będzie wystarczający.

W reumatolidalnym zapaleniu stawów zmiany skórne występują bardzo często. Zwykle jednak dotyczą skóry rąk i nóg. Tego typu objawy często są też objawem przyjmowania leków stosowanych w leczeniu choroby podstawowej, stąd rozpoznanie Pani lekarza.
Interesującą kwestią jest ustąpienie objawów za granicą / w szpitalu. Tak naprawdę nie wiemy co spowodowało zanik zmian skórnych i czy faktycznie wyjazd ten miał z tym wszystkim związek. Być
może na czas wyjazdu zmieniła Pani kosmetyki stosowane na skórę twarzy.

Miejscowe zmiany skórne rzadko występują w przebiegu alergii, ale nie jest to wykluczone. Z tego powodu zgadzam się z Panią, że wykonanie testów skórnych jest dobrym postępowaniem.

Pozdrawiam