Nieregularne miesiączki a tabletki antykoncepcyjne - jaka jest zależność?

Witam, mam 23 lata i lekarz przepisał mi po ponadpółrocznej przerwie tabletki y**. Ostatnią miesiączkę miałam w grudniu i ze względu na olbrzymie stresy do tej pory nie wystąpiła. W ubiegłym tygodniu pojawiło się krwawienie, które odebrałam jako miesiączkę, i wzięłam pierwszą tabletkę. Okazało się jednak, że to nie miesiączka, lecz plamienie (zdarzało mi się to już wcześniej w przypadku kilkumiesięcznych opóźnień miesiączki). Proszę o poradę, czy powinnam odstawić tabletki (kontynuuję bowiem rozpoczęte opakowanie), czy w przypadku kontynuacji miesiączka wystąpi wraz z końcem opakowania oraz jak się to ma do zabezpieczenia przed ciążą. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
jeżeli pierwsza tabletka nie została przyjęta w pierwszym dniu cyklu, to należy do końca opakowania stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę. Proponuję kontynuowanie przyjmowania tabletek. Krwawienie powinno się pojawić podczas przyjmowania tabletek placebo.
Pozdrawiam