Niski poziom FE a dieta

Witam Czy totalnie zła dieta ( jedzenie na ogół jednego bądź dwóch posiłków dziennie - głownie kanapek z serem żółtym ) przez okres co najmniej miesiąca a nawet dwóch, mógł doprowadzić mnie do niskiego poziomu FE 19.0 hemoglobina 9 hematokryt 30? Mało owoców w zasadzie w ogóle warzyw i mięsa... Będę wdzięczna za odpowiedz. Jaki wpływ na te wyniki mogła mieć właśnie moja zła dieta?
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Oczywiście, zła dieta, zawierająca małe ilości żelaza, szczególnie pochodzenia zwierzęcego oraz dużą ilość substancji ograniczających wchłanianie może skutkować niepoprawnymi wynikami badań krwi. Najlepiej przyswajalnym żelazem jest to pochodzenia zwierzęcego, najwięcej znajdzie go Pani w podrobach, wątrobie, ale także w jajach i innych produktach mięsnych. Żelazo niehemowe, czyli pochodzenia roślinnego przyswaja się w granicach 20 % i jest ograniczone wieloma innymi substancjami, które naturalnie występują w roślinach. Dodatkowo spożywanie owoców bogatych w witaminę C zwiększa wchłanianie żelaza. Ważna jest także eliminacja mocnych kaw i herbat z codziennych jadłospisów. Niedobór żelaza może natomiast wynikać nie tylko z diety. Może powstać także na skutek obfitych krwawień (np. obfite miesiączki), ale także przy biegunkach, upośledzeniu wchłaniania. Często na niedobory żelaza cierpią wegetarianie, osoby intensywnie trenujące oraz odchudzające się, przy czym jest to wynik nieodpowiednio zbilansowanych diet. Radzimy wybrać się z wynikami do specjalisty, który wykluczy ewentualne schorzenia.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty