Anemia a wegetarianizm

Dzień dobry. Dwa dni temu wykryto u mnie anemie. Raczej poważny stan, ponieważ hemoglobiny we krwi mam niecałe 40%. Wyniki żelaza też są bardzo bardzo słabe... Jestem wegetarianką i chciałabym się dowiedzieć, jaka dieta jest dla mnie teraz najlepsza? I jakie produkty powinnam spożywać, żeby moje wyniki sie poprawiły. Za miesiąc mam powtórzyć badania morfologii, a jeżeli nic sie nie zmieni to prawdopodobnie dostanę skierowanie do szpitala... Proszę o pomoc!

ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie,

Osoby będące wegetarianami są narażone na wystąpienie anemii ze względu na brak żelaza w diecie. Oczywiście chodzi tu o żelazo hemowe, czyli pochodzące z produktów zwierzęcych. Z powodu jego braku w diecie należy zwrócić szczególną uwagę na żelazo niehemowe. Jego źródłem są takie produkty, jak: ziarna zbóż, groszek, fasola, szpinak, orzechy, płatki owsiane.

Pozytywnie na stopnień przyswajania żelaza wpływa witamina C, którą należy łączyć z wymienionymi wyżej produktami. Przykładowo – do ziemniaków dodać pietruszkę, do makaronu – owoce. Pozytywnie na stopień przyswajania żelaza niehemowego wpływają także produkty kiszone takie, jak ogórki czy kapusta. Natomiast niekorzystnie na poziom żelaza wpływa herbata, zawierająca związki utrudniające jego wchłanianie.

Radzę więc wzbogacić swoją dietę w ziarna, pestki, orzechy oraz owoce i soki owocowe, a wykluczyć z niej herbatę.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty