Obniżona hemoglobina i granulocyty

Witam, kilka dni temu odebrałam wyniki badań krwi. Wykonałam je już kilkukrotnie, bo utrzymuje się u mnie hemoglobina ok. 11,0. Teraz dodatkowo pojawiły się inne parametry nie w normie (przedtem była to tylko hemoglobina i erytrocyty): leukocyty 3,3, hematokryt 33,6, neutrofile 1,1 (32,3%), limfocyty 53,4%. Opis leukocytów: limfocyty o zmienionym jądrze, anizocytoza płytek. Lekarz skierował mnie na powtórne badanie, ale przeraził możliwą koniecznością wykonania punkcji szpiku kostnego... Bardzo się martwię, proszę o informację, czy to wygląda na coś poważnego??? Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik morfologii wskazuje, że nieprawidłowości dotyczą wszystkich trzech układów - czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego, a także płytek krwi. Poziom hemoglobiny jest obniżony (choć w niewielkim stopniu), niepokój budzi zbyt mała liczba granulocytów obojętnochłonnych (neutrofilów). Nieprawidłowości w procentowym składzie krwinek białych wynikają z obniżenia liczby neutrofilów. Liczba limfocytów jest prawidłowa, ale te z kolei mają nieprawidłową budowę. Stan taki wymaga konsultacji hematologicznej. Tak jak poinformował już Panią lekarz, najprawdopodobniej konieczne będzie badanie szpiku kostnego, gdyż wygląda na to, że z jakiegoś powodu szpik jest "zahamowany" i nie produkuje w odpowiedniej ilości prawidłowych elementów morfotycznych krwi.

Przyczyną tego typu nieprawidłowości w morfologii, oprócz chorób krwi, mogą być także choroby zakaźne, choroby tkanki łącznej czy działanie niektórych leków. Koniecznie należy wyjaśnić ich przyczynę, dlatego proszę nie zwlekać z diagnostyką.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.