Leczenie otyłości brzusznej

Na wystąpienie otyłości brzusznej bardziej narażeni są mężczyźni niż kobiety. U kobiet udział w jej powstaniu mają m.in. zaburzenia równowagi hormonalnej czy menopauza. O tym, jak wygląda leczenie otyłości brzusznej, wypowiada się prof. Wojciech Drygas.

Często przy tym schorzeniu występuje szereg dolegliwości związanych ze zmniejszeniem ilości przyjmowanego pokarmu. Zmniejszenie apetytu, duszności przy spożywaniu posiłku, szybsze uczucie sytości, które może być związane z rozdęciem płuc i naciskiem przepony na żołądek prowadzące do zmniejszenia jego objętości. U chorych zauważa się także spadek masy ciała, która związany jest z niedostateczną podażą energii, a przy tym spadek tkanki mięśniowej, który może być wynikiem katabolizmu białek. Posiłki, tak jak Pani pisze, powinny być spożywane częściej, nawet do 6 razy na dobę, ale w znacznie mniejszych porcjach. Warto skupić się na większej gęstości odżywczej, aniżeli objętości spożywanych posiłków. Można dodawać na zimno oleje roślinne lub masło do przygotowanych potraw, zabielać jogurtem zupy i sosy.. Warto także włączyć dobrej jakości chude mięsa, np. kurczaka, cielęcinę, indyka, które będą dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Do diety, jeżeli postępuje zanik masy ciała można także włączyć specjalistyczne preparaty o zwiększonej ilości kalorii i składników odżywczych. Ze względu jednak na wiek chorej oraz brak informacji dotyczących chorób współistniejących, a także przebiegu POChP zalecamy wybrać się do dietetyka, w celu ustalenia odpowiedniej i zbilansowanej diety, bądź zapytać lekarza prowadzącego o szczegółowe wytyczne

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0

Witam serdecznie,

Osoba chora na POChP powinna unikać spożywania obfitych posiłków, ponieważ spora ich ilość w żołądku utrudnia pracę przeponie - głównemu mięśniowi oddechowemu. Nie jest wskazane spożywanie dwóch dań na raz (zupy, drugiego dania i dodatkowo deseru). Chory powinien jeść mało, ale często.
Ostatni posiłek należy zjeść kilka godzin przed położeniem się spać. U chorych na POChP przepona gorzej pracuje w pozycji leżącej i może dochodzić do duszności nocnych. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią gęstość odżywczą posiłków, aby zapewnić choremu odpowiednią podaż składników odżywczych i mineralnych.

Pozdrawiam ciepło,
Katarzyna Wawrzyniak,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty