Problem z nieświeżym oddechem u 19-latka

Witam, od paru lat mam problem z nieświeżym oddechem i chciałbym się go wreszcie pozbyć, dlatego postanowiłem poszukać czym może być on spowodowany. Czytając w internecie o przyczynach nieświeżego oddechu natchnąłem się na kamienie migdałkowe i postanowiłem sprawdzić czy również takie mam. Okazało się, że tak i udało mi się ich trochę usunąć. Możliwe jest również, że nieświeży oddech jest spowodowany kandydozą, ponieważ mam biały język. Aktualnie nie jem dużo słodyczy, ale gdy wcześniej jadłem to z tyłu języka miałem taki cienki nalot, który dało się zeskrobać. Dodatkowo mam dość gęstą ślinę i nie wiem czy może być to powiązane z kandydozą czy może też spowodowane tym, że po tylnej ścianie gardła spływa mi katar, który również nie wiem czym dokładnie jest spowodowany, ale możliwe, że alergią. Zdjęcie języka dołączam tutaj: https://imgur.com/a/9U2juOk
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Jak wygląda koblacja?

Koblacja jest bezbolesny zabieg, którego celem jest pozbycie się problemu chrapania. Jak on wygląda? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik. laryngolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, kamienie migdałkowe faktycznie mogą być przyczyną nieświeżego oddechu i powinny zostać usunięte, choć niestety – mają skłonność do nawrotów. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może mieć związek z zatokami i powodować przykre dolegliwości, zwłaszcza gdy zapalenie zatok jest przewlekłe. Oba problemy można wyeliminować, a za podjęte leczenie odpowiada laryngolog – warto udać się do niego w pierwszej kolejności. Więcej na ten temat odpowiadają nasi eksperci: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieswiezy-oddech-a-zatkany-nos oraz o kamieniach migdałkowych tu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kamienie-migdalkowe-a-brzydki-zapach-z-ust. W przypadku kandydozy konieczna jest konsultacja lekarska, bowiem choroba ta wymaga leczenia farmakologicznego. Dodatkowo drożdżyca może nawracać i być trudna w leczeniu. Więcej na temat drożdżycy w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-ust-objawy-diagnostyka-i-leczenie. Aby zniwelować przykry zapach z ust należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej i dobrej diecie. Ponadto doraźnie pomocne mogą okazać się zioła – m.in. kminek, mięta, kozieradka – pozwolą zniwelować nieprzyjemny zapach z ust. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z artykułem o domowych metodach na walkę z halitozą: https://uroda.abczdrowie.pl/naturalne-sposoby-na-nieswiezy-oddech. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty