Prośba o interpretację wyników rozmazu krwi u 7-letniego chłopca

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników rozmazu krwi naszego 7-letniego syna. Nie wiem, czy powinniśmy się udać do hematologa. Morfologia w normie, jedynie MPV jest na poziomie 9,1 fL, norma 9,4-12,4. Niepokoi mnie rozmaz: - neut wart. bezwzględna 2,07 10*3/uL, neut % 23,4% (wartość spada 11 września - było 38,4%, 1 października było 25%), - lymph wart. bezwzglęna 5,65, lymph % 63,9% (wartość rośnie 11 września było 50,63%, 1 października było 60%), - mono 0,88 10*3, mono% 10%, - eo 0,21, eo - 2,4%(wartość 11 września była 1,8%, 1 października było 1,7%), - baso 0.03 -baso 0,3%. Syn od września miał wysypkę plamistą na nogach i rekach - o nie określonej przyczynie - był diagnozowany w kierunku zapalenia naczyń. W chwili obecnej wysypka znikła. Diagnozy nie postawiono (był w CZD i Instytucie reumatologii). Czasami na stopach pojawiają się małe plamy, podobne do wybroczyn. Czy te wyniki rozmazu powinny zaniepokoić lekarza? Czy powinnismy udać się do hematologa? W chwili obecnej wyniki robimy "dla własnego spokoju". Byliśmy już u wielu specjalistów - nikt nie wie, co było mojemu dziecku. Pozdrawiam, Renata

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Niestety, tak samo jak w przypadku zmian skórnych obserwowanych i diagnozowanych u Pani syna, tak samo w przypadku rozmazu krwi, nie są to zmiany specyficzne, wskazujące na daną jednostkę chorobową. Rzeczywiście odsetek granulocytów i limfocytów powinnien być u dziecka w tym wieku odwrócony (z przewagą tych pierwszych). W dodatku zastanawiający jest progresywny spadek procentowego odsetka granulocytów ze wzrostem limfocytów. Należy jednak podkreślić, że ich liczba bezwględna nadal mieści się w granicach normy dla wieku.

MPV jest prawidłowe dla wieku, poza tym nie rozpatruje się tego parametru przy prawidłowej liczbie płytek krwi. Również liczba eozynocytów w rozmazie i odsetek procentowy są w normie dla wieku. Liczba limfocytów bezwględna wzrasta w takich chorobach, jak krztusiec, chłoniaki, przewlekła białaczka limfatyczna, szpiczak mnogi, odra, świnka, gruźlica, kiła, różyczka, choroby immunologiczne. Wszystkie one poza zmianami we krwi dają pewne charakterystyczne objawy. Poza bardzo pewnymi objawami w przypadku chorób zakaźnych, dla reszty chorób są mniej specyficzne. Dla chorób nowotworowych krwi i szpiku częste są osłabienie, zwiększona tendencja do infekcji, tendencja do krwawień i inne. Jeśli nie występują one u Pani syna, nie należy się niepokoić.

W związku z podejrzewanym zapaleniem naczyń, zmianami skórnymi w przeszłości sugerowałbym dalszą diagnostykę w kierunku chorób immunologicznych. Jest to taka grupa chorób, które można często rozpoznać dopiero w pełnoobjawowej jej postaci. Proponuję zgłosić się z wynikami do pediatry/lekarza rodzinnego, który jeśli uzna za konieczne, skieruje Pani syna na konsultacje hematologa i reumatologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.