Proszę o interpretację wyników krwi mojej 13-miesięcznej córci

Witam. Zrobiłam mojej 13-miesięcznej córeczce morfologię krwi i jestem zaniepokojona pewnym nadmiarem płytek krwi. Moja Małgosia ma 79 cm, waży 10 kg, chodzi samodzielnie, ale dość często się przewraca, niestety mamy dość duże problemy z karmieniem, stałymi posiłkami, bo idą jej ząbki i nie za bardzo chce jeść cokolwiek innego, oprócz kaszek z butelki (razem 5x220 ml dziennie i w nocy) + niewielkie ilości stałego pokarmu typu zupka, mięsko, parówki, jajka, chleb (reszty nie toleruje). Zaniepokoiłam się wyglądem mojej córci, bo od pewnego czasu jej waga stoi w miejscu, chociaż rośnie, i w sumie z tego powodu zaczęłam od morfologii. Oto wyniki: HCT 36%, MCV 73,1 fl, HGB 12,3 g/dl, MCHC 34,1 g/dl, MCH 24,9 pg, RBC 4940000/ul RDW-P 13,9%, PLT 499000/ul, P-LCR 27,9%, PDW 12fl, MPV 10,4 fl, WBC 11630/ul. WZÓR KRWINEK BIAŁYCH APARATUROWO: segmenty 28,1%, kwasochłonne 2,2%, zasadochłonne 0,2%, limfocyty 61%, monocyty 8,5%. Bardzo proszę o podpowiedź, czy podwyższone wyniki PLT i obniżone segmenty świadczą o jakiejś chorobie, kiedy inne wyniki są okej, i jakie ewentualne badania powinnam wykonać, żeby się upewnić czy wszystko dobrze? Muszę dopisać jeszcze, że gdy miała 4 tygodnie jej wyniki PLT były 608000 m3. Z góry dziękuję za odpowiedź. Magda

KOBIETA ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam serdecznie!

Normy morfologii krwi u dzieci są inne niż u dorosłych. Normy na wyniku z laboratorium są podane jak dla osoby dorosłej, stąd wiele parametrów może być podkreślonych jako nieprawidłowe, gdy tymczasem w odniesieniu do wieku dziecka są w porządku.

Anemię w wieku od 1 do 6 roku życia rozpoznaje się, jeżeli hemogblobina spada poniżej 11 g/dl, a więc u Pani córki wynik jest w porządku. Natomiast, nieco obniżona jest objętość krwinki czerwonej, co może pośrednio wskazywać na to, że w organizmie może troszkę zaczynać brakować żelaza. Najlepiej byłoby wyrównać niedobory dietą, choć z autopsji wiem, że u dzieci w tym wieku jest to raczej trudne :/ Pocieszyć mogę Panią jedynie tym, że córce zmienią się preferencje smakowe i niebawem zacznie jeść to, czego nie chce teraz. Co do jedzenia kaszek - OK, byle na mleku modyfikowanym. Proszę pamiętać, że w tym wieku nie należy stosować mleka krowiego, ze względu na to, że jest zbyt ubogie w składniki odżywcze i upośledza wchłanianie żelaza.

Należy pamiętać, że przyswajalne źródło żelaza to czerwone mięso, na drugim miejscu - drób (indyk, kurczak). Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza). Z warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Jeżeli chodzi o rozmaz krwi, to przewaga limfocytów w tym wieku jest zupełnie normalna. Dopiero ok. 7-8 roku życia stosunek limfocytów do granulocytów się odwraca i odpowiada rozmazowi krwi dorosłych.

Co do liczby płytek krwi, to znowu - w tym wieku norma może wynosić do 550 tys. Podwyższona liczba płytek krwi u dzieci zazwyczaj jest wynikiem infekcji, jako odczynowa reakcja szpiku kostnego.

W okresie zimowym można dziecku dodatkowo podawać tran oraz Bioaron C.

A wolnym wzrostem wagi proszę się tak bardzo nie martwić. Po 1 urodzinach przybieranie na wadze jest znacznie wolniejsze, dziecko zaczyna zmieniać sylwetkę na bardziej smuklejszą i przede wszystkim rosnąć. Przyrost wagi w ciagu 2 roku życia może wynosić np. 2-3 kg (przez cały rok).

Proponuję skontrolować morfologię za 2-3 miesiące i na razie się tym nie przejmować. Co do częstego przewracania się - być może to wynik jeszcze nie do końca skoordynowanych ruchów w czasie chodzenia. Gdyby przez następny rok nie zauważyli Państwo poprawy - warto skontaktować się z okulistą albo neurologiem dziecięcym.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty