Przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Biorę tabletki od ostatniego porodu, czyli ponad 2-lata. tabletki te bierze się bez przerwy 7-dniowej, jak to zazwyczaj jest. Ja takie biorę, ponieważ cały czas karmiłam piersią. Ostatnio zapomniałam wziąć przez 3 dni tabletek, a w tym czasie współżyłam z mężem, na czwarty dzień dopiero wzięłam. Przez te dni w ogóle nie krwawiłam. Czy mogę mieć obawy zajścia w ciążę. Proszę o szybką odpowiedź, gdyż jestem przerażona.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! No niestety ciąża nie jest wykluczona przy tak długiej przerwie w stosowaniu tabletek jednoskładnikowych. Skuteczność antykoncepcyjna tych preparatów zmniejsza się znacznie jeśli przerwa między dwiema tabletkami jest dłuższa niż 36 godzin, czyli tak jak to było w Pani przypadku. Dodatkowo te preparaty same w sobie są mniej skuteczne od preparatów dwuskładnikowych. Może Pani w takiej sytuacji skonsultować się ze swoim ginekologiem w sprawie ewentualnego zastosowania tak zwanej "tabletki po stosunku" (o ile nie minęło od niego więcej niż 72 godziny) lub po prostu poczekać aż minie 10 dni -14 dni od stosunku i jeżeli w tym czasie nie pojawi się krwawienie wykonać test ciążowy i wtedy będzie Pani wiedziała czy jest ciąża czy nie. Tak czy tak do czasu wystąpienia krwawienia radzę zabezpieczać się dodatkowo mechanicznie przed ciążą. Pozdrawiam