Skuteczność antykoncepcyjna spirali wewnątrzmacicznej

Witam serdecznie czy zwykła spirala antykoncepcyjna jest dość pewną metodą antykoncepcji??? Czy trzeba się jeszcze dodatkowo zabezpieczać???

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wkładki domaciczne (potocznie nazywane spiralami antykoncepcyjnymi, choć dawno już nie mają takiego kształtu) pod względem niezawodności zajmują drugie – po doustnej antykoncepcji – miejsce. Ich dużym plusem jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek. Jednak mimo niekwestionowanych zalet tej metody antykoncepcji nie nadaje się ona dla wszystkich. Jest dobra przede wszystkim dla kobiet, które mają już dzieci i nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży. Także dla tych, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. efekt antykoncepcyjny zwiększa się wraz z czasem stosowania „spirali”. Przez pierwszy miesiąc należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne, ponieważ ryzyko zapłodnienia jest w tym okresie największe. Maksymalna ochrona trwa następnie do czasu określonego przez producenta na opakowaniu (3-7 lat), po upływie którego środek aktywny przestaje być wydzielany.