Skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych

Mam problem, aktualnie biorę pierwszy w życiu blister tabletek antykoncepcyjnych Yaz i dzisiaj wzięłam ósmą tabletkę. Pojawiło się brązowe plamienie. Czy to plamienie obniża skuteczność antykoncepcji i ile może trwać? Gdybym np. jutro uprawiała seks z chłopakiem to jest większe ryzyko ciąży czy normalnie jak podczas brania takich tabletek będę mogła tylko na nich polegać? Proszę o odpowiedź. :)

Witam! Nieprawidłowe krwawienia, zazwyczaj w postaci plamień są najczęstszym działaniem niepożądanym stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Zazwyczaj występują w początkowym okresie przyjmowania tabletek i z czasem zanikają. Nie wpływają one na skuteczność antykoncepcyjną preparatu więc nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod zabezpieczających. Do innych częstych skutków ubocznych zalicza się nudności, ból głowy, zwiększenie masy ciała, zmniejszenie libido, tkliwość i bolesność piersi, ból brzucha, zmiany nastroju aż do stanu depresyjnego. Tak jak plamienia, powyższe objawy zazwyczaj regulują się w trakcie przyjmowania tabletek. Jeśli jednak nasilają się należy skontaktować się z ginekologiem. Proszę także pamiętać, że skuteczność antykoncepcyjna jest całkowicie zależna od regularności i prawidłowego sposobu przyjmowania preparatu. Tabletki najlepiej przyjmować codziennie o tej samej porze. Na ich skuteczność mogą wpływać leki (np. niektóre antybiotyki). Pomijanie tabletek znacznie zwiększa ryzyko zajścia w ciąże. Pozdrawiam