Skuteczność tabletek przy stosunku przed ich przyjęciem

Dzień dobry, biorę od dwóch miesięcy tabletki o nazwie Y***. Jeden miesiąc wszystko było w porządku, dostałam okres i zaczęłam brać po okresie drugie opakowanie. Zażyłam już trzy tabletki z tego drugiego opakowania, a zawsze biorę je o godz. 21.00 a stosunek był o 19.00, czyli stosunek był przed łyknieciem tej tabletki i moj chłopak spuścił sie do mnie. Czy mogłam zajść w ciążę? Proszę o pomoc, naprawdę potrzebuję jej strasznie szybko! Jestem strasznie zmartwiona :(:(

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli dobrze Panią zrozumiałam, bierze Pani tabletki od 2 miesięcy ok. godziny 21.00 i obawia się Pani, że stosunek przed tą godziną mógł doprowadzić do ciąży. Otóż jest Pani w błędzie, gdyż tabletki zabezpieczają przez cały czas ich brania (wyjątek pierwsze 7 dni pierwszego opakowania) niezależnie od pory dnia, nie ma znaczenia, czy stosunek był przed łyknięciem tabletki czy po. Najważniejsze jest ich regularne i prawidłowe przyjmowanie (bez pominięcia jakiejkolwiek tabletki). Jeśli tak jest, raczej nie powinna być Pani w ciąży. Oczywiście nie ma nigdy 100% pewności, ale szanse na ciążę przy antykoncepcji hormonalnej są bardzo małe.

Pozdrawiam