Swędzenie całego ciała i czerwona grudkowata wysypka

Witam. Od około roku zmagam się ze swędzeniem całego ciała i lekko czerwonawą grudkowatą wysypką w niektórych miejscach (taką jakby od alergii). W związku z tym zrobiłem próby wątrobowe i wyszło mi nieco podwyższone ALT - 46,89 U/l przy normie 0 - 41, natomiast reszta wyników (czyli AST, Bilirubina całkowita, Fosfataza całkowita i GGTP) były w normie. Czy to podwyższone ALT jest powodem do zmartwień i może być przyczyną wysypki i swędzenia? Jestem mężczyzną, 25 lat, i około 15kg nadwagi

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

podwyższony enzym wątrobowy może świadczyć o stłuszczeniu wątroby - zwłaszcza jeżeli ma Pan otyłość brzuszną. Z wynikami watroby należy udać się do hepatologa.

Pozdrawiam