Zaparcia ogromny ból

Witam. Mam od ok 3 lat problem z zaparciami. Potrafię nie wypróżniać się przez tydzień, po czym jak już do tego dojdzie to 7 razy dziennie z wielkim bólem. Byłam u lekarzy, dostałam leki, które za bardzo i tak nie działały. Mam mieć dietę,ale jestem strasznie do tego nieprzykładana. Słodycze kocham i nie umiem się z nimi rozstać. Jakie są sposoby na pozbycie się zaparć? Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Nie wspomniała Pani, czy stosuje herbatki przeczyszczające, ale ich częste stosowanie może doprowadzić do pogorszenia funkcji jelit - przyzwyczajają się do tego, iż akt defekacji jest ułatwiony.

Zmiana trybu życia na bardziej aktywny może przyczynić się do poprawy perystaltyki.

Zaparcia występują też przy niektórych chorobach:
- niedoczynności tarczycy
- nadczynności przytarczyc
- chorobie Hirschsprunga,
stąd dobrze, gdyby udała się Pani na konsultację lekarską w celu wykluczenia tych chorób.

W przypadku zaparć atonicznych stosuje się dietę bogatoresztkową.
Zastosowanie mają:
- śliwki, rodzynki, figi, papryka, buraki, otręby, kawa, surówki, oleje, wody gazowane, jogurt, miód, kefir, ostre przyprawy, siemię lniane.
Warto zwiększyć ilość:
- kasz, pieczywa razowego, warzyw i pieczywa chrupkiego.
Do posiłków może Pani dodawać łyżkę otrąb pszennych.
Błonnik zawarty w tych produktach działa pod warunkiem odpowiedniej podaży płynów.

Perystaltykę wspomagają następujące produkty: kefir, wody gazowane, kawa, ostre przyprawy, siemię lniane, miód, suszone śliwki i kompoty na ich bazie, masło, oliwa z oliwek, surówki czy esencjonalne wywary.

Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na stronie:
www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam ciepło