Zapomniałam zażyć tabletkę i minęło 45 godzin. Co robić?

Zazwyczaj o 21 biorę tabletkę, lecz wczoraj jej zapomniałam. Wzięłam ją dosłownie przed chwilą, więc od ostatniej opłynęło 45 godz. Wcześniej kochałam się z chłopakiem, ale on we mnie nie doszedł. Czy jest możliwość, że będę w ciąży? Czy powinnam wziąć dziś o 21 następną tabletkę? Pomóżcie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w przypadku pominięcia tabletki należy jak najszybciej przyjąć opuszczona tabletkę a kolejną o stałej porze (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie 2 tabletek jednocześnie). Dodatkowe postępowanie zależy od tego, która tabletka została pominięta. Jeżeli była to tabletka z pierwszego tygodnia konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa) przez 7 kolejnych dni. Jeżeli doszło do stosunku 7 dni wcześniej możliwe jest zajście w ciążę. Należy po 10 dniach od stosunku zrobić test ciążowy.

W przypadku wyniku ujemnego powtórzyć go po tygodniu. Jeżeli była to tabletka z drugiego tygodnia nie potrzeba dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku tabletki z trzeciego tygodnia należy zrezygnować z 7 dniowej przerwy i zacząć kolejne opakowanie leku.

Pozdrawiam