Zaśniad częściowy w badaniu histopatologicznym

Dzień dobry, jestem po poronieniu (6tc), badanie hist.pat. wykazał zaśniad częściowy.Po 2 tyg. od zabiegi bhcg wynosiło 11, do dziś (3mc po zabiegu ) wynik jest ujemny(miej niż 0,1). Wiem, że muszę przez rok kontrolować bhcg, po pół roku RTG klatki p. Usg brzucha. Moje pytanie czy przy tego typu nowotworze często są przerzuty? To była moja 1 ciąża (33l). Czy jest możliwość aby prawdopodobieństwo zachorowania na kolejnego nowotwora wynosiło tyle samo co u osoby nigdy nie chorującej.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

ryzyko transformacji zaśniadu w złośliwego kosmówczaka (dającego przerzuty) wynosi 2,5-4%. Jednak u pani ryzyko jest niższe gdyż bhcg wróciło do normy. Na pewno u Pani ryzyko powtórzenia tego stanu w kolejnej ciąży jest wyższe niż statystycznie.

Pozdrawiam.