Zerwanie mięśnia Achillesa i sposoby leczenia

Witam Zerwałem Achillesa.Tydzien temu miałem operacje. Co powinienem jaką stosować dietę żeby przyspieszyć leczenia i gojenie rany. Jestem sportowcem. Pozdrawiam Paweł.

Dieta powinna zawierać pełnowartościowe białko (dobrej jakości mięso, ryby, nabiał, jaja) - może to pomóc przy regeneracji uszkodzonych komórek. Tak naprawdę warto zadbać, aby dieta była prawidłowo zbilansowana i dostarczała wszystkich składników odżywczych, aby organizm był prawidłowo odżywiony. Dzięki temu większość energii będzie mógł skupić na odbudowywaniu uszkodzonych tkanek. Zapotrzebowanie na białko po operacji wzrasta w stosunku do osób zdrowych. Dodatkowo białko zwierzęce jest dobrym źródłem argininy - aminokwasu, który nasz organizm również sam wytwarza, ale dodatkowa jego ilość może być w procesie gojenia się ran bardzo przydatna. Jest to związek, który przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększa transport tlenu oraz składników odżywczych do uszkodzonych komórek. Jest także prekursorem kolagenu. Warto także spożywać produkty bogate w witaminę A, C, E oraz cynk i selen.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444