Zmniejszenie aktywności fizycznej a planowanie dziecka

Witam mam 28 lat waze 51,5 kg przy wroscie 162. Aktywnosc fizyczna cwiczenia silowe plus aerobik od 3-4 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Czy aby starać sie o dziecko powinnam zmniejszyć moja aktywność fizyczna?

Szanowna Pani,

na podstawie danych, które Pani podała, wskaźnik masy ciała BMI wynosi 19,4, co wskazuje na granicę pomiędzy wagą prawidłową, a niedowagą. Z fizjoterapeutycznego punktu widzenia, aktywność fizyczna zarówno w ciąży jak i w okresie planowania dziecka jest pożądana (o ile nie ma przeciwwskazań). Mówi się nawet, że po zajściu w ciąże osoby bardzo aktywne nie powinny drastycznie rezygnować z treningów - sama ciąża i burza hormonalna jest wystarczającym stresem dla organizmu. Jeśli Pani się dobrze czuje, trenuje na takim poziomie przez dłuższy czas myślę, że nie ma powodu do tego by zaprzestać treningów. Można zmniejszyć intensywność albo ilość treningów, bo z czasem rozwijająca się ciąża będzie tego od Pani wymagać. Jedyne co bym ograniczyła to treningu siłowe - noszenie ciężarów raczej nie jest wskazane w ciąży, a pierwsze tygodnie są szczególnym czasem. Proszę nie zapomnieć o prawidłowej diecie, dobrze zbilansowanej, pokrywającej zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe oraz kwasie foliowym. Życzę powodzenia i pozdrawiam!

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Aktywność fizyczną radzę ograniczyć gdy będzie juz Pani w ciąży. Przed staraniami proszę skontrolować się u lekarza ginekologa i juz zacząc brać kwas foliowy.