Czy konieczne jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych po cesarce?

Czy zawsze po cesarce trzeba przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe? Czy jest się czym martwić jeśli nie dostałam żadnego zastrzyku? Dodam jeśli to istotne że poziom płytek krwi przed cesarką wynosił 115 tysięcy, a dzień po cesarce 92 tysiące.
KOBIETA, 27 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

Nie, jeśli lekarz uzna,że nie ma takiej potrzeby i Pani wyniki wskazują,że zastosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej stworzyłoby większe ryzyko krwawienia (niskie płytki).

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

"Ciecie cesarskie

Wskazane jest zastosowanie dawki profilaktycznej w przypadku ciecia wykonywanego ze wskazan nagłych oraz przy współistnieniu innych czynników ryzyka, przynajmniej do czasu wypisania ze szpitala i petnego powrotu do normalnej aktywnosci ruchowej."

Proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego w celu kontroli płytek. Ma Pani bardzo niskie płytki. Taki stan powinien być bacznie kontrolowany.

Proszę również rozpaczać diete bogatą w witaminy, takie jak B12 czy kwas foliowy (jarmużu, szpinaku, natki pietruszki, kapusty, sałaty, mięsa.).

Proszę również porozmawiać z lekarzem na temat suplementacji witaminy K.

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/witamina-k%3famp=1

Zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska