Jak leczyć takie objawy gastryczne u 23-latka?

Witam! Od ponad dwóch lat zmagam się z problemami gastrycznymi. Problemy zaczęły się w momencie, gdy zacząłem studiować i przeprowadziłem się do miasta. Praktycznie z dnia na dzień z normalnego wypróżniania zmieniło się to na parenaście wypróżnień na dzień. Każdego dnia przed zajęciami musiałem korzystać po pare razy z toalety. Wyglądało to tak, że wstawałem szedłem do łazienki, wypróżniałem się, wychodziłem i po paru minutach znowu musiałem korzystać z toalety, bo czułem że nie wypróżniłem się do końca. Tak samo sytuacja wyglądała przed wyjściami na zewnątrz do ludzi. Raz zdarzyła mi się sytuacja, że będąc na mieście z koleżanką poczułem nagle silny ból brzucha i mocne parcie na stolec i nie zdąrzyłem do toalety. Była to jednorazowa sytuacja z bolącym brzuchem, jednak mam wrażenie, że od tamtego momentu sytuacja jeszcze bardziej sie pogroszyła. Warto dodać, że wracając do domu rodzinnego na weekendy, dolegliwości ustępowały. Czułem się dużo lepiej. Po jakiś 7 miesiącach zdecydowałem się rzucić studia i wrócić do domu rodzinnego, mając nadzieje, że te problemy były związane ze stresem i przeprowadzką. Dodam, że studia był dla mnie bardzo ciężkie i strasznie stresujace. Po powrocie do rodziców jednak zupełnie się pomyliłem i w ogóle sytuacja się nie polepszyła, a nawet rzekłbym, że pogorszyła. Dalej miałem problem z wychodzeniem z domu bez korzystania z toalety, do tego stopnia, że czesto musiałem szukać po drodze jakiś lasów w celu wypróżnienia się. Częściej zdarzają mi się sytuacje, gdzie następuje silny ból brzucha i silne parcie na stolec. Dodam, że z tego powodu delikatnie zamknąłem się w sobie i w ogóle nie spotykam się ze znajomymi. Korzystałem już z usług 3 gastrologów. Miałem robioną gastroskopie, która wskazała Helicobakter. Brałem antybiotyki, który przyniosły porządany efekt, ale problemy dalej były. Każdy gastrolog twierdzi, że jest to zespół jelita drażliwego. Jednak mimo brania dużej ilości różnych leków, zero rezultatów. Korzystałem również z usług psychiatry, brałem mnóstwo lekarstw, bez efektów. Byłem u psychologa, przeprowadziłem z nim mnóstwo wizyt, jednak on za bardzo nie wiedział jak mi pomóc. Mam 22 lata i nie chce dalej tracić najlepszych lat swojego życia. Nie wiem w zasadzie co mam dalej robić. Prosiłbym o jakąś poradę.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Bardzo mi przykro słyszeć o trudnościach, z którymi się Pan boryka. Problemy gastryczne mogą być wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza, gdy ich nasilenie jest na tyle duże, że wpływają na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

Z opisu wynika, że może Pan cierpieć na zespół jelita drażliwego (IBS), który często jest związany ze stresem, zmianami w stylu życia i dietą. Stres i całkowita zmiana otoczenia, jak miało to miejsce w Pana przypadku przy przeprowadzce na studia, mogą znacząco nasilać objawy.

Warto rozważyć dalsze badania i konsultacje, możliwe że z innym specjalistą gastroenterologii. Dla przykładu, podobne objawy mogą towarzyszyć również mikroskopowemu zapaleniu jelita grubego (MZJG) - jest ono możliwe do wykrycia jedynie podczas kolonoskopii.

Czasami pomocne okazują się również terapie skoncentrowane na zarządzaniu stresem i lękiem, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne ), która może pomóc w lepszym kontrolowaniu reakcji ciała na stres. Spotkania z psychoterapeutą powinny koncentrować się na umiejętności zarządzania silnymi emocjami.

Dodatkowo, fakt, że kiedy wracał Pan do domu objawy się zmniejszały, może wskazywać na wpływ środowiska i stanu emocjonalnego na Pana samopoczucie. Warto również eksperymentować z dietą, unikając produktów, które mogą nasilać objawy IBS, takich jak ciężkostrawne jedzenie, produkty wysoko przetworzone i niektóre warzywa czy owoce.

Zapraszam również do lektury artykułów wymienionych poniżej:

- https://portal.abczdrowie.pl/stres-odczuwasz-w-jelitach-to-moze-byc-ibs

- https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-dieta-i-zalecenia-zywieniowe-przy-ibs

- https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

- https://portal.abczdrowie.pl/mikroskopowe-zapalenie-jelit

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że niedługo Pana sytuacja się poprawi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.