50% limfocytów i 35% granulocytów a bakteria Klebsiella pneumoniae

Dzień dobry, od prawie trzech lat w rozmazie mam średnio około 50% limfocytów i 35% granulocytow, wszystkie inne parametry morfologii są zawsze w normie. Dwa lata temu wyszło, że mam w gardle Klebsiella pneumoniae, bralam antybiotyk, kolejny wymaz lekarz zlecił mi niedawno gdzie okazało się ze bakteria wciąż jest. Czy to może być przyczyną takich wyników krwi? Czy zawsze trzeba to leczyć? Czy można być nosicielem tej bakterii bez konsekwencji dla zdrowia?

Aleksander Ropielewski

Przyczyn takiego składu procentowego leukocytów może być wiele i trudno mi stwierdzic czy wynika on z kolonizacji K.pneumonia. W przypadku nosicielstwa i niepowodzeń w eradykacji nie ma koniecznosci eradykacji bakterii. Stan nosicielstwa oznacza brak negatywnego wpływu na zdrowie nosiciela, a jest jedynie zagrożeniem dla osób przebywającym z nim w bliskim kontakcie. Warto w takiej sytuacji szczepić bliskich przeciwko inwazyjnym zakażeniom pneumokokowym.