Anoreksja u 13-latki

Witam, Obecnie moja córka jest w trakcie leczenia anoreksji, mamy skierowanie na oddział psychiatryczny dopiero 2.12 2014. Obecnie przy wzroscie 147 waży 27,5kg, wiek 13 lat. Je wprawdzie 5 posilków dziennie ale małych. Do jakiego momentu mogę czekać, do ilu moze waga zejść? Codziennie boję sie o jej zdrowie. pozdrawiam Katarzyna

Ważne, żeby córka była pod opieką lekarza i psychologa. Jest możliwa terapia wspierająca przed przyjęciem na Oddział, dlatego warto rozejrzeć się nad możliwością podjęcia psychoterapii już teraz. Szczególnie psychoterapia rodzinna byłaby dobrym rozwiązaniem na ten moment.

Szanowna Pani,
BMI Pani córki wynosi 12,5 i bezpośrednio zagraża życiu oraz hamuje rozwój fizyczny. W przypadku anoreksji pojawia się paniczny lęk przed jedzeniem i jego następstwami oraz obsesyjne myślenie o tych kwestiach. Mogą pojawiać się także przymusowe zachowania (np. sztywny plan dnia lub posiłków). Wszystko to pomaga córce w radzeniu sobie z problemami o głębszym podłożu (podobnie jak u osób z problemami uzależnień uzależnienie tłumi inne problemy). W związku z powyższym niezbędnym jest opieka nie tylko dietetyka i lekarza ogólnego, ale też psychologa. Pierwsi określają stan zdrowia Pani córki i co można zrobić, by utrzymać córkę do pobytu w szpitalu, ale ich zalecenia będą trudne do wdrożenia ze względu na lęki córki z którymi z kolei radzi sobie psycholog. Dobrze jest też (w przypadku nieletniej) włączyć rodzinę w pomoc terapeutyczną dziecku.
Służymy konsultacjami (przez Skype i w Poznaniu) w sprawach związanych z terapią zaburzeń odżywiania: www.ctzo.org