Badania w początkowym etapie ciąży

Witam ostatnią miesiączkę miałam 8.09, cykle 28-30 dniowe, z czego pierwszy test ciążowy wyszedł mi 4.10 (bardzo ledwo widoczna druga kreska) Od 2 tygodni mam plamienia, dzisiaj miałam robione usg, lekarz stwierdził powiększoną macicę ale brak pęcherzyka. Beta 22.10 wynosiła 197 a 24.10 - 470. Przyrost chyba prawidłowy ale nie na ten dzień ciąży, ciąża raczej nie jest młodsza przez ten test. Mieszkam w uk,tutaj do 12 tyg nic nie robią z ciążą, proszę o pomoc, czy ciąża może tak wolno ,,rosnąć"?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rzeczywiście poziom beta hCG jest podejrzanie niski, jednak przyrost jest jak najbardziej prawidłowy. Ostatnie doniesienia w tym temacie mówią iż ważniejszy jest właśnie przyrost a nie sama wartość.

Beta-HCG w około 12 tyg. ciąży (a prawdopodobnie tak w Pani przypadku powinno być) powinien wynosić grubo powyżej 11 000. Niestety tak niskie beta-HCG połączone z brakiem pęcherzyka płodowego w jamie macicy oraz plamienie może świadczyć o przebytym poronieniu. W chwili obecnej nic Pani nie zrobi tylko trzeba czekać na kontrolne badanie u ginekologa (USG oraz ponowna ocena beta-HCG) według terminu zaleconego przez ginekologa.