Biegunka a obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej tabletek. Jakie są szanse na zapłodnienie?

Witam! Mój problem kształtuje się następująco: po przyjęciu 7. pigułki z opakowania (Y***) po ok. 2h wystąpiła u mnie ostra biegunka. Nie miałam możliwości przyjęcia kolejnej, tak jak jest to zalecane w ulotce. Następnego dnia o stałej porze zażyłam 8. pigułkę i tego dnia doszło do stosunku z dodatkowym zabezpieczeniem (prezerwatywa), jednak w trakcie stosunku prezerwatywa pękła :/ Chciałam się dowiedzieć czy jest możliwość, aby pigułka nie wchłonęła się wystarczająco i istnieje ryzyko, że doszło do zapłodnienia? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź! Pozdrawiam! Zosia

Redakcja abcZdrowie

Zgodnie z informacją zawartą przez producenta stosowanego przez Panią preparatu silna biegunka lub wymioty poniżej 3-4 godzin od zażycia tabletki mogą obniżyc skuteczność antykoncepcji. Stąd zalecane jest przyjęcie dodatkowej tabletki z zapasowego blistra. Jeśli nie miała  Pani takiej możliwości, to przez 7 kolejnych dni zalecane są dodatkowe metrody antykoncepcji (sytuacja analogiczna do pominięcia tabletki).

Skoro dodatkowa metoda antykoncepcyjna nie spełniła swojej roli, nie można wykluczyć możliwości zajścia w ciążę. W przypadku nie wystąpienia krwawienia z odstawienia po zakończeniu zażywania aktualnego opakowania zalecane jest wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem kolejnego opakowania.