Biegunka ze śluzem i krwią

Mąż l 26 od 2 mcy ma biegunkę, śluz, krew, osłabienie,słaby apetyt-5 kg. Posiewy kału -, tylko flora fizjologiczna. Krew utajona , ciemnoczerwona widoczna gołym okiem. Gastrolog podejrzewa wzjg, hemoroidów brak. Od 1 mca asamax lekka poprawa. Dieta bez większego znaczenia.Problem nasila sie po wysiłku fiz, pojawia sie szczypanie/lekki ból po prawej stronie koło pępka (co tam jest?), oraz więcej krwi. Od tyg uczucie niepełnego wyprożnienia. W 1/2 września kolonoskopia. Czy zrobić markery-jakie?

Wydaje się, że przyczyną dolegliwości może być zapalenie jelita grubego, w tym także wrzodziejące zapalenie lub inne.
Poza badaniami mikrobiologicznym ( standardowy posiew kału nie jest wystarczający, należy wykonać kolonoskopię, obejrzeć całe jelito, można to zrobic w klinice w której pracuję. Nie ma potrzeby wykonywania badań żadnych markerów.