Kobieta , 35 lat

Witam! W okresie okołoowulacyjnym pojawił się ból jajników, był on dość silny. Czy pobolewanie jajników po owulacji może być wynikiem silnej owulacji? Miewam plamienia w tym czasie, ale tym razem ich nie było. Miałam kiedyś taki incydent. Miałam robioną histeroskopię, w okresie owulacyjnym dość mocno plamiłam, a potem do końca cyklu bolał mnie prawy jajnik. Miałam robione USG dopochwowe, nic nie wykazało. Jajniki w porządku. Okres mi się spóźnił. Lekarka powiedziała, że te objawy to po owulacji. Okres pojawił się po 10 dniach. To chyba zawirowania po tej histeroskopii i stresie. Zauważyła, że zazwyczaj w trakcie owulacji boli mnie prawy jajnik i czasami pojawia się plamienie, ale nie zawsze. Lewy rzadko, jeżeli już to bardziej przy dotyku tych okolic. Mam pytanie, czy bez takich interwencji po owulacji mogą pobolewać jajniki aż do miesiączki? Nie jest to jakiś duży ból. Czy stres może przyczynić się do tego, że owulacja przebiega w sposób intensywniejszy?

12 dnia i 14 dnia cyklu kochałam się z mężem, ale ze względu na jego zmęczenie nie doszło do wytrysku. Ten ból pojawił się 13 i mocniejszy 14 dnia cyklu. Kochaliśmy się także 16 dnia - z powodzeniem. Czy w takiej sytuacji także możliwe jest zapłodnienie? Teraz jest 22 dzień cyklu, ja chodzę rozdrażniona, bolą mnie piersi, temperatura 36,8 C, no i te pobolewanie brzucha w okolicy prawego jajnika. Nie ukrywam, że rozdrażnienie, ból piersi miewam także przed miesiączkami.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Aneta Zwierzchowska 77
Lek. Aneta Zwierzchowska Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Temperatura w drugiej fazie cyklu będzie podwyższona niezależnie od tego, czy doszło do zapłodnienia czy nie. Jednak wynik jednego pomiaru niewiele nam mówi - musielibyśmy przeanalizować wykres wykonany na podstawie pomiarów przez cały cykl, żeby móc wnioskować na tej podstawie, czy cykl był owulacyjny. W każdym razie, jeśli podejrzewa Pani ciążę, to powinna Pani poczekać z wykonaniem testu co najmniej do spodziewanego terminu miesiączki. Możliwe, że w wyniku współżycia (raczej tego z wytryskiem) doszło do zapłodnienia. Zakładając jednak, że mamy do czynienia z bólem owulacyjnym, do jajeczkowania mogło dojść wcześniej, 2-3 dni przed 16. dniem cyklu, kiedy to doszło do pełnego stosunku. Ponieważ komórka jajowa po owulacji oczekuje tylko ok. 24 godziny na zapłodnienie, w momencie współżycia mogło już być za późno.

Jeśli występuje ból owulacyjny, to zwykle nie trwa dłużej niż kilka godzin. Stres może jak najbardziej nasilać wszelkie dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym. Utrzymujący się dłużej ból w okolicy jajników może być spowodowany powstaniem torbieli jajnika, zwykle o charakterze łagodnym, czynnościowym (torbiel ciałka żółtego, torbiel pęcherzykowa). Zmiany te zazwyczaj ustępują samoistnie w przeciągu 1-2 cykli. Badanie USG sondą przezpochwową wyjaśniłoby, czy torbiel może być przyczyną utrzymującego się bólu. Proponuję odczekać do miesiączki i wykonać takie badanie w drugiej fazie kolejnego cyklu, jeśli ból będzie się utrzymywał (oczywiście jeśli wykluczy Pani ciążę).

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Antykoncepcja – Antykoncepcja sprawia, że ludzie mają coraz większy wpływ na tak zwane świadome planowanie rodziny. Metody antykoncepcyjne umożliwiają regulowanie płodności i odpowiedzialne podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa w chwili, gdy zaistnieją optymalne warunki, zarówno dla nowego członka rodziny, jak i samych przyszłych rodziców.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach