Zapytaj lekarza

1 , 0 1 8 , 7 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bolą mnie piersi

Mam na imię Karolina, mam już prawie 20 lat. Od dawna (około roku) zauważyłam, że bolą mnie piersi podczas dotyku. Czuję, że w niektórych miejscach, gdy je dotykam, są twarde, nie wiem, czy to jakieś guzy... Nie mam też żadnych przebarwień na skórze. Piersi bolą mnie najbardziej u góry i po bokach. Nie wiem, co to możne być, powinnam iść z tym to lekarz??? Trochę się boję, dlatego pomóżcie :-(

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Bolesność piersi jest przeważnie związana z zaburzeniami hormonalnymi. U wielu kobiet w wieku rozrodczym dochodzi do rozwoju tzw. mastopatii. Mastopatia polega na łagodnym rozroście tkanek piersi, powoduje dolegliwości bólowe, piersi bywają niejednorodne w dotyku - wyczuwa się zgrubienia, stwardnienia itp.

Mastopatię rozpoznaje lekarz na podstawie badania palpacyjnego oraz badań dodatkowych (poziom hormonów).

Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety (uboga w tłuszcze zwierzęce, kawę i mocną herbatę, zawierającą dużo owoców i warzyw, witaminy E+A oraz olej z wiesiołka), niepalenie papierosów, noszenie odpowiedniej bielizny.

Proszę koniecznie odwiedzić lekarza - najlepiej ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy