Brak miesiączki od pół roku u 14-latki

Bratanica ciągle mówi ze jest gruba a jest bardzo chuda nie chce mówić ile waży .zdradziła tylko ze powyżej 40kg przy wzroście 171.Zmieniła dietę nie je mięsa ogòlnie je mało i wybiera produkty małokaloryczne.Strasznie boi sie że przytyje.Martwie sie o nia od prawie pół roku nie ma miesiączki .ma14 lat Proszę powiedzieć co mam robić?

Dzień dobry :)

Dla dziewczynki w wieku 14 lat o wzroście 171 prawidłowa masa ciała mieści się w przedziale między 52 a 68 kg.
Masa ciała rzędu 47 - 51 kg oznacza szczupłość.

Poniżej 47 kg jest już niedowaga!!!

Objaw tj. zanik miesiączki wiąże się ze zbyt małą zawartością tkanki tłuszczowej i wynikających z tego zaburzeń hormonalnych.

Opisane przez Panią objawy są bardzo typowe dla anoreksji. Jest to zaburzenie psychiczne, dlatego proszę porozmawiać z rodzicami dziecka, aby udali się z córką na terapię do psychologa lub psychoterapeuty, który specjalizuje się w tego typu zaburzeniach. Kolejnym krokiem (po podjęciu terapii) powinna być wizyta u dietetyka, który pomoże w powrocie do prawidłowej masy ciała od strony żywieniowej. Proszę nie lekceważyć problemu, ponieważ bratanica jest bardzo młoda i trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam,

Opisany przez Panią stan zdrowia bratanicy wygląda groźnie. Dla podanej przez Panią masy ciała i wzrostu bratanicy (40 kg i 171cm wzrostu) wskaźnik BMI (Body Mass Index) wskazuje na wyniszczenie organizmu. Konieczna jest opieka medyczna, bezzwłoczna wizyta u lekarza, także lekarza psychiatry. Gdy lekarz potwierdzi wyniszczenie, zbada bratanicę być może zadecyduje o hospitalizacji. Zanim psychoterapia, czy kontakt z dietetykiem, jeśli organizm jest wyniszczony trzeba ratować zdrowie i życie. Brak miesiączki jest tu jednym z objawów.
Osoby cierpiące z powodu zaburzeń odżywiania naprawdę bardzo trudno przekonać, że jest inaczej niż one widzą. Takie osoby postrzegają i przeżywają swoje ciało inaczej niż osoby, które nie cierpią na tego rodzaju zaburzenie. Mechanizmy obronne potrafią być natomiast na tyle silne, że osoby z rodziny naprawdę mogą wierzyć że ta osoba je posiłki i nic złego się nie dzieje. Jeśli potrzebuje Pani upewnić się co do tego, co piszę może Pani zajrzeć na strony internetowe poświęcone zaburzeniom odżywiania. Często na tych stronach jest kalkulator BMI.

Pozdrawiam