Ciągłe zmęczenie i brak apetytu u 20-latka a ochota przybrania na wadze

Jak łatwo przytyć bo mam prawie 180 wzrostu 20 lat i waż e ledwo 53*54 kg wyniki krwi mam dobre. Ale nie moge przybrać na wadze jestem cały czas zmęczony i mam mały apepyt można powiedzieć ze nieraz prawie go nie mam . Pomocy

Szanowny Panie,

zarówno Pana masa ciała jak i brak apetytu są dość niepokojące. Poza podstawowymi wynikami krwi warto byłoby wykonać badania dodatkowe, między innymi poprawność pracy tarczycy. Szczególnie ważną sprawą jest to, czy tak niska waga towarzyszy Panu od zawsze, czy w ostatnim czasie kilogramów ubyło?

Wskazana byłaby dalsza diagnostyka i dokładna analiza Pana nawyków żywieniowych dokonana przez Dietetyka- powodów takiego stanu może być bardzo wiele.

Tymczasem, aby wspomóc Pana łaknienie, polecam delikatne aromaty; wanilii, pomarańczy, tymianku. Warto aby towarzyszyły Panu, szczególnie w pomieszczeniu, w ktorym Pan jada. Zapach musi być bardzo delikatny, zbyt intensywna woń może odbierać apetyt zamiast go wzmagać.

Pozdrawiam, życząc poprawy samopoczucia! Justyna Siwiela

Witam!
Brak snu i nieregularność posiłków to najczęstsze przyczyny niedowagi i zmęczenia. Należy wprowadzić 5 posiłków dziennie. Pierwsze śniadanie jemy w domu od razu po przebudzeniu potem co 3 h, proszę pamiętać o kaszach, ryżu, makaronie, ziemniakach, warzywach strączkowych, ciemnym pieczywie, maśle/ margarynie, słodyczach w formie orzechów, migdałów, owoców suszonych a także świeżych owocach, nabiale i mleku. Unikać fast-foodów, pić około 2 litry wody mineralnej niegazowanej.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny

Witam serdecznie,

Proponuję zrobić na początku badania na nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku to być może wina niewłaściwej diety:
Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Śniadania muszą być spore i bogate w węglowodany złożone. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po duże ilości zdrowych przekąsek: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne. Sól można spożywać jedynie w niewielkich ilościach. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy unikać napoi energetycznych oraz zawierających kofeinę, dużo teiny i innych związków przyspieszających przemianę materii. Nigdy nie sięgać po środki przeczyszczające, pobudzające. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed samym snem warto wypić napar z melisy(działanie uspokajające, zwolni przemianę materii), zjeść łyżkę miodu, wypić szklankę mleka.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu tel.506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Mgr Joanna Wasiluk

Witam, niestety nie da się tak po prostu "szybko przytyć".
Należałoby ocenić dotychczasowy jadłospis sprawdzając w jakie składniki jest niedoborowy i sukcesywnie je uzupełniać. Być może posiłki są poniżej zapotrzebowania energetycznego organizmu/

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl.
Serdecznie pozdrawiam