Co jeść, by nie wpaść w anoreksję?

Witam, 3 dni temu w nocy miałam mdłości, wymioty, biegunka (która trzyma się do dnia dzisiejszego) w nocy mama wezwała pogotowie, podali mi zastrzyk i biorę jakieś leki. Zaatakowała mnie tak zwana "jelitówka" grypa jelitowa. 3 dni nic nie jem, nie mam na nic ochoty.. co wezmę do buzi to wymiotuje, wiem że powinnam stopniowo jeść, ale od czego zacząć? Dzisiaj rano zjadłam 2 łyżeczki jogurtu i pije dużo wody. Czy nic mi się nie stanie gdy tyle dostarczam? co jeść by nie mieć wymiotów? Boję się, że wpadnę w anoreksje bo czuje obrzydzenie do jedzenia.. może to być powód jelitówki tego też nie wykluczam.. ale opadają mi już ręce, w trzecim dniu zjadłam 2 małe łyżeczki jogurtu.. czuje się osłabiona, boli mnie brzuch i czuje głód. Jak powoli zacząć jeść i od tego zacząć?

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Przy chorobach tego typu należy stosować dietę łatwostrawną o zmienionej konsystencji - czyli płynną, a następnie płynną wzmocnioną. Jej celem jest dostarczenie odpowiedniej ilości płynów, bez uwzględnienia wartości energetycznej. Podaje się wtedy wodę przegotowaną, napary rumianku, słabej herbaty bez cukru lub wodę mineralną. Następnie można podawać odtłuszczony rosół, sok owocowy, rozcieńczony kleik (ryżowy, po odcedzeniu płatków, kaszy itp.).

Dieta płynna wzmocniona składa się z:
- pieczywo namoczone w mleku, herbacie, kawie zbożowej
- kasza manna na mleku, ryż,, kleiki z kasz,
- kisiele, budynie (przygotowane w domu na bazie mąki ziemniaczanej, owoców bez pestek, mleka; nie z torebki)
- sery białe, homogenizowane
- jaja na miękko
- mięso gotowane
- przetarte ziemniaki (zupa, wywar warzywny przetarty)
- warzywa (przetare, ugotowane)
- owoce (przetarte, pieczone, soki naturalne)
Następnie przechodzi się do diety papkowatej, później do łatwostrawnej i do diety podstawowej.

Pozdrawiam