Czy zaprezentowane poniżej menu wnuków jest wystarczające?

Moja synowa ma trudności z wymyślaniem posiłków dla dwóch synków (4 i 2,5). Jedzą właściwie wszystko, nawet dość samodzielnie. Rano 7.30 – 8.00 śniadanie: mały dostaje butelkę z mlekiem, duży - müsli z jogurtem naturalnym (zimne!). Większy chodzi do przedszkola, tam o 10.00 je przyniesione ze sobą drugie śniadanie. Często przynosi je z powrotem, chociaż jest bardzo urozmaicone! Gdy jest święto lub wakacje, wszyscy razem jedzą ok. 10.00 urozmaicone kanapki, popijając wodą lub rozcieńczoną herbatkę ziołową (ew. owocową). W południe wraca przedszkolak do domu. Około godz. 13.00 kładzie mama małego na drzemkę popołudniową, na 1-2 godziny. Od tego też momentu chłopcy podjadają, a to buteleczkę, a to precelek albo owoce aż do powrotu taty z pracy i wspólnej gotowanej (zwykle tylko drugie danie) obiado-kolacji około 17.30 – 18.00. Przed snem około 19.30 mały dostaje butelkę z mlekiem, duży znowu zimne müsli z jogurtem naturalnym. Moje pytania dotyczą godzin posiłków - czy nie powinni jeść w południe lekkiego obiadu? Proszę o przykłady. Co powinien jeść większy chłopiec (a wkrótce też mniejszy) na śniadanie i kolację oprócz müsli? Czy nie dostaje zbyt dużo jogurtu? Tata próbował kaszę mannę na mleku, ale nie smakuje, kakao też nie...

ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Dieta dla dzieci w tym wieku powinna być bogata w składniki budulcowe, takie jak wapno i żelazo. Należy zwracać szczególną uwagę na następujące zasady:

- codzienne 4-5 posiłków, podawanych regularnie,
- posiłki w małych porcjach,
- urozmaicone potrawy,
- nie podawać słodyczy między posiłkami,
- wygląd podanych posiłków (może wzbudzić chęć do spożycia posiłku).
W prawidłowym odżywianiu dziecka uczęszczającego do przedszkola bardzo ważne jest drugie śniadanie. Posiłek należy urozmaicać, bo codzienne spożywanie tego samego produktu jest nudne. Przykładowo: kromka pełnoziarnistego chleba + chudy ser biały, szynka drobiowa, warzywa (sałata, ogórek, pomidor). Kluczową kwestią w doborze produktów na drugie śniadanie jest preferencja dziecka. Najlepiej, żeby było ono pełnowartościowe.
Jeżeli chodzi o pomysły na śniadania/kolacje:
- twaróg chudy/półtłusty + owoce + pieczywo (warto unikać słodkich serków/jogurtów, w nadmiarze zawierają dużo cukrów prostych, które zaspokajają głód, ale na krótko),
- musli jest lepszym rozwiązaniem niż płatki śniadaniowe (zawierają dużo cukru, nie powinny być spożywane codziennie),
- jajka - w różnych postaciach - nie należy podawać ich codziennie,
- kanapki - urozmaicone.
Pozdrawiam serdecznie!

Uzupełnienie
W Pani pierwszej wypowiedzi nie pytała Pani o propozycje dań obiadowych, więc tego nie uwzględniłam.

Odpowiedź na pozostałe pytania wynika z treści:
Ad. 1. Owszem, jogurt z musli może być spożywany codziennie, jeżeli pozostałe posiłki zapewniają pokrycie zapotrzebowania na pozostałe składniki odżywcze. Sam posiłek nie musi być ciepły, zależy to od preferencji dziecka. Ciepłym dodatkiem może być np. herbata, kakao (oczywiście można dać dziecku ciepły posiłek - jajecznicę, owsiankę, jajko na miękko itp. - wszystko zależy od preferencji dziecka).

Ad. 2. Po powrocie z przedszkola lub też w okolicach godziny 13-14-15 (lub w obu porach) powinien być podany posiłek. Wynika to z tego, że dziecko powinno jeść regularnie. Pani napisała, że dzieci w tym czasie „podjadają” - z tego zrozumieć można, że posiłki są podawane i dzieci nie są głodne. Całkowite zapotrzebowanie energetyczne jest zrealizowane. Można zrozumieć też, że dzieci jedzą 3 podstawowe posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) + kilka (2-3) uzupełniające, więc jadłospis wydaje się być wystarczający.

Podanie jako takich przepisów obiadowych w dużej mierze zależy od preferencji dziecka oraz Państwa.