Co mogą oznaczać takie problemy u 22-latki?

Witam, mam 21 lat. Borykam się z dość obfitymi miesiączkami. Ostatnio w 1 dniu miesiączki dostałam bardzo bolesnych skurczów ( trwało to ok. 20 minut). Prócz tego dziś mija tydzień od końca okresu, a pojawiła się obfita krwista wydzielina. Nigdy nie współżyłam. Jedyne, co to mam podwyższoną prolaktyne i androstendion. Czy to może być powód? Bardzo boję się, że mogę mieć raka szyjki macicy :(
KOBIETA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W przypadku opisanych przez Panią problemów z miesiączkowaniem najlepiej będzie udać się do lekarza. Ginekolog na postawie dokładnego wywiadu oraz ewentualnych badań dodatkowych będzie mógł określić, co jest źródłem tego problemu i dobrać odpowiednie leczenie.

Zaburzenia miesiączkowania mogą pojawić się z wielu różnych przyczyn. Wahania hormonów, o których wspomina Pani w pytaniu jak najbardziej mogą wywołać taki stan. Aby jednak to potwierdzić, konieczna jest konsultacja tych wyników z lekarzem. Dopiero wtedy po dokładnej analizie lekarz będzie mógł określić dalsze kroki, które pomogą w uregulowaniu gospodarki hormonalnej.

Prawdopodobnie ginekolog zleci Pani również badanie USG, aby wykluczyć inne nieprawidłowości ze strony narządów rodnych. Poza zaburzeniami hormonalnymi, problemy z miesiączką mogą pojawić się również np. w wyniku silnego stresu, przemęczenia organizmu czy różnych przebytych infekcji. Jak Pani widzi możliwości może być wiele, dlatego proszę nie martwić się na zapas, tylko jak najszybciej udać się do ginekologa celem diagnostyki.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zawiera on więcej szczegółowych informacji na temat zaburzeń miesiączkowania:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

Warto również sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyna-opoznienia-miesiaczki-o-12-dni

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-a-wskazania-do-badania-hormonow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.