Co może być przyczyną bólu kości ogonowej?

Dzień dobry, Od 7 msc odczuwam ból kości ogonowej. Ból nasila się przy wstawaniu/siadaniu, siedzeniu na prawej stronie ciała (kiedy jestem wychylona w lewą stronę z założoną nogą na nogę ból jest mniejszy). Dodatkowo odczuwam ból w przypadku spięcia/scisniecia pośladków lub naciśnięcia palcem na sam koniec kości ogonowej. Miałam wykonane zdjęcie RTG które nie wykazało żadnych zmian. Nie pamietam żadnego urazu, kość zaczęła bolec z dnia na dzień. Jaki dalszy bieg diagnostyki obrać? Co może być przyczyną bólu? Czy może być to rak?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro odczuwa Pani dolegliwości bólowe już od siedmiu miesięcy, to z pewnością trzeba poszerzyć dotychczasową diagnostykę.

Choć ból kości ogonowej zazwyczaj kojarzony jest z urazem, to może zdarzyć się, że dolegliwości występują także z innych powodów, takich jak: zmiany chorobowe krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, zapalenie kości krzyżowej, przeciążenie mięśni oraz więzadeł w tej okolicy, zapalenie korzeni nerwowych w dolnym odcinku kręgosłupa lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Inne możliwe przyczyny to: zaawansowane hemoroidy, a także schorzenia układu moczowego, przewodu pokarmowego oraz jednostki chorobowe z zakresu ginekologii. W związku z tym jeśli ortopeda lub fizjoterapeuta nie widzi nieprawidłowości związanych z układem ruchu, to warto odwiedzić także lekarza rodzinnego oraz ginekologa, którzy pokierują dalszym procesem.

O bólu kości ogonowej pisaliśmy w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kosci-ogonowej-anatomia-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.