Co może oznaczać taka plama na języku u 28-latki?

Dzień dobry. Kilka tygodni temu zauważyłam na końcu języka małą plamę, w miejscu gdzie język łączy się z podniebieniem. Jest w kolorze szaro-brązowym i ma około 2 mm średnicy. Czy taka mała plama może być czymś groźnym i powinna zostać obejrzana przez lekarza? Nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie, ale kilkanaście lat temu miałam usunięte 3 migdały. Będę wdzięczna za każdą poradę.
KOBIETA, 28 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W tej sytuacji powinna udać się Pani w pierwszej kolejności do laryngologa, który będzie mógł dokładnie obejrzeć te zmianę i w razie potrzeby skierować Panią na dodatkowe badania.

Plamy na języku mogą pojawić się bowiem w przebiegu różnych schorzeń np. błony śluzowej jamy ustnej. Takie dolegliwości mogą być wynikiem zakażenia np. grzybiczego. W tym przypadku zwykle leczy się je przy zastosowaniu specjalnych preparatów doustnych lub antybiotykoterapii. Konieczna jest również modyfikacja sposobu odżywiania i ograniczenie lub całkowite wykluczenie produktów bogatych w cukier. Zmiany na języku nierzadko występują również jako wynik długotrwałego stosowania różnych leków lub nieodpowiedniej diety. Mogą towarzyszyć również innym schorzeniom charakterze laryngologicznym czy stomatologicznym. Jak Pani widzi możliwości jest wiele, dlatego proszę nie odwlekać w czasie wizyty u lekarza. Należy również uważać, aby do czasu konsultacji ze specjalistą nie podrażniać zbytnio tej zmiany podczas higieny jamy ustnej itp.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pani więcej informacji o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plamki-na-jezyku

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie,.pl na pytania zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-przebarwienia-na-jezyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-brazowy-jezyk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.