Co może oznaczać taki stan moich kończyn?

Witam, Oskar dłuższego czasu zmagam się z sinymi stopami, palce są fioletowo-szars,zimne. To samo w zależności od zmiany temperatury objawia mi się na palcach jednak przybierają kolor czerwony w zależności od temperatury. Dodatkowo coraz częściej drętwieją mi nogi, szczególnie kiedy kucne lub siedzę z nogą na nogę. Co to może być?
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Dziękuję za zadane pytanie.

Objawy, które Pani opisała, takie jak sinienie stóp, zmiana koloru palców w zależności od temperatury, a także drętwienie nóg, mogą być związane z zaburzeniami krążenia. Zjawisko to, znane jako zespół Raynauda, charakteryzuje się przemijającym sinieniem lub czerwienieniem palców rąk i nóg, spowodowanym skurczem naczyń krwionośnych w odpowiedzi na zimno lub stres. Sinienie i zimne palce mogą być również objawami zaburzeń przepływu krwi, co może tłumaczyć uczucie drętwienia, szczególnie przyjmując pozycje, które dodatkowo utrudniają krążenie, takie jak siedzenie z nogą założoną na nogę.

Proponuję Pani konsultację z lekarzem, który mógłby dokładniej zbadać przyczyny tych objawów. Specjalista może zlecić wykonanie takich badań diagnostycznych, jak badanie Dopplera, które oceni przepływ krwi w naczyniach krwionośnych kończyn, czy też testy na obecność określonych przeciwciał, jeśli podłoże autoimmunologiczne (np. w kontekście chorób tkanki łącznej) okaże się prawdopodobne w Pani wypadku.

W międzyczasie, dobrze, by zwróciła Pani uwagę na okoliczności, które mogą nasilać objawy, takie jak ekspozycja na zimno, czy specyficzne pozycje ciała i starać się ich unikać. Możliwe, że pomocne byłoby noszenie ciepłych skarpet, używanie ogrzewaczy do rąk i stóp oraz regularne wykonywanie ćwiczeń poprawiających krążenie.

Proszę przeczytać również artykuły na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/objaw-raynauda

https://portal.abczdrowie.pl/objaw-nasila-sie-zima-towarzyszy-wielu-schorzeniom-i-powoduje-bol

https://portal.abczdrowie.pl/usg-doppler-zyl-konczyn-dolnych-zastosowanie-przebieg-wskazania

Mam nadzieję, że wizyta u lekarza przyniesie odpowiedzi na Pani pytania i pomoże znaleźć skuteczne metody leczenia i łagodzenia objawów.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.