Co może oznaczać to puchnięcie kolana po wysiłku?

Witam mam problem z kolanem, od kilku miesiecy puchnie i boli przy wiekszym obciążeniu, miesiac temu po podbiegnieciu cos przeskoczylo nastepnego dnia nie moglem juz normalnie sie poruszać i zginac kolana. Wynik z rezonansu: Wiązadło krzyżowe przednie nieco pogrubiałe, z cechami rozwarstwienia i niejednorodnym sygnale RF w obrazach T2-zaleznych - cechy częściowego uszkodzenia(naciagniecia) W sąsiedztwie zaznaczona obecność obszarow pyłowych. Zwraca uwage takze nieco niejednorodny sygnal z więzadła pobocznego przyśrodkowego - częściowe uszkodzenie. W zakresie rogu tylnego łękotki przysrodkowej pasmowaty obszar wzmozonego w obrazach T1 i T2 - zależny sygnal - uszkodzenie III stopnia. Łękotka boczna bez cech uszkodzenia. cechy chondromalacji rzepki II/III, poza tym chrzastki stawowe prawidlowej grubości. ciało hoffy o prawidlowym sygnale. Wewnątrzstawowo oraz w kaletkach maziowych zwlaszcza za i okolorzepkowych widoczny hyperintensywny w obrazach T2 zależnych płyn - wzmozona ilość głównie w zachyłku nadrzepkowym. Niewielki fałd przysrodkowy błon maziowej. Ortopeda nakazal czekać, nie jestem pewny czy czekanie coś pomoże? Prosze o rade

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

staw łączący górną i dolną część nogi to duża i skomplikowana struktura, narażona na różnego rodzaju urazy. Opuchlizna kolana po wysiłku jest jednym z bardziej rozpoznawalnych objawów sugerujących uszkodzenie więzadła krzyżowego, na co także wskazuje opis rezonansu, który Pan przedstawił. Więzadła krzyżowe są zlokalizowane wewnątrz stawu i pełnią funkcję stabilizującą. Warto wskazać, że istnieją różne wartości uszkodzenia tych struktur, a tym samym postępowanie trzeba dopasować indywidualnie do stanu pacjenta. Jeśli niestabilność stawu kolanowego jest niezauważalna, stosuje się leczenie zachowawcze poprzez unieruchomienie kończyny. Zabiegi operacyjne są zalecane w przypadkach stwierdzenia niestabilności kolana.

Nieleczone uszkodzenie tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej prowadzi do powstawania zmian zwyrodnieniowych oraz powoduje ból. Leczenie zachowawcze, czyli bezoperacyjne, w niektórych wypadkach może nie dawać spodziewanych wyników. Obecnie coraz częściej stosowane są małoinwazyjne, artroskopowe techniki leczenia tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej. Zachęcamy do kontaktu z Pana lekarzem prowadzącym i omawiania z nim dalszego przebiegu leczenia. Jeżeli jednak ma Pan wątpliwości, może warto będzie rozważyć dodatkową konsultację się z innym specjalistą.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/rekonstrukcja-kolana-charakterystyka-objawy-zabieg-rehabilitacja,

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.