Co myśleć o tych wynikach synka?

Witam, mój 5 miesięczny synek miał dziś robioną morfologię krwi i Crp. Martwię się bo Neutrocyty wyszły 19,9% (norma 30-50), limfocyty wyszły 67,4 (norma 45-65), monocyty wyszły 7,5 (norma 2-7), MCV wyszło 78 (norma 84-98) i ciut za niskie MCH ale to tylko odrobinkę. Martwią mnie neutrocyty i MCV najbardziej. Co to może znaczyć? Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Bartosz Szarawarski

W przypadku obniżonej liczny neutrocytów ważna jest przede wszystkim ich liczba bezwzględna, a nie udział procentowy, niemniej nie podaje Pani by WBC (leukocyty) były obniżone. W tym wieku dzieci mają wyraźną przewagę limfocytów nad neutrocytami. Nieco obniżone MCV oraz MCH świadczą o stopniowym obniżaniu parametrów czerwonokrwionowych, co może prowadzić do anemii. Zaznaczę, że w pierwszych miesiącach życia mamy wyczerpanie zapasów żelaza, które dziecko otrzymało od matki i czasem, po konsultacji z lekarzem, wymagana jest suplementacja.