Co myśleć o tym usg doppler?

Zgodnie z opisem badania: USG naczyń szyi - doppler Badanie USG Doblex tętnic szyjnych wspólnych, wewnętrznych i zewnętrznych w odcinku zewnątrzczaszkowym wykazuje: po stronie prawej morfologia ścian naczyń tętnicy wspólnej oraz bifurkacji i tętnicy szyjnej wewnętrznej w normie wieku. KIM w RCCA o prawidłowej grubości. Przepływ przez badane tętnice laminarny, o prędkości w granicach normy. Po stronie lewej morfologia ścian naczyniowych tętnicy wspólnej i tętnicy szyjnej zewnętrznej w normie wieku. W opuszce odcinka przyspieszenie prędkości i zwiększenie oporu w LICA z następczym długo odcinkowym spowolnieniem przepływu do 38/19 cm/s i redukcją oporności do RI 0.5.. Przepływ przez LCCA i LECA laminarny, o prędkościach w granicach normy. Obraz przemawia za patologią ściany naczynia w ICA i dystalnie od miejsca badania - do weryfikacji w MRA. Tętnice kręgowe o prawidłowej szerokości. Tętnica tętnic kręgowych w odcinku V2 p=2.5 mm, L=3.5 mm. Przepływ obustronnie o kierunku dogłowowym i o prawidłowych wartościach. USG przezczaszkowa - doppler Obustronne okno akustyczne skroniowe przezierne. Po stronie prawej przepływ przez tętnice mózgu środkowe, przednie w odcinku A1 i tylnie uwidoczniony i mieszczący się w granicach normy. RMCA c149/69m/s ; RACA 167; RPCA 91/32 cm/s, tRICA 130/63 cm/scm/s; Po lewej stronie przepływ przez tętnice mózgu środkowe, przednie w odcinku A1 i tylnie uwidoczniony i mieszczący się w granicach normy. LMCA 119/63, LACA 116/44, LPCA 85/42, tRICA 66/44 Różnica w prędkości przyspieszenia w tętnicach środkowych mózgu wynosi 11 cm/s^2, co wskazuje na opóźnienie napływu do lewego krążenia mózgowego przez LICA. testy czynnościowe (bezdech, hiperwentylacja, stymulacja światłem) wskazują na zachowaną rezerwę czynnościową w zakresie krążenia mózgowego. Przepływ przez tętnice kręgowe w odc. V4 oraz tętnicę podstawową w normie. Rezonans mózgowia i pnia mózgu z SK, rezonans ANGIO TT mózgowych Prawidłowy obraz MR kory mózgowej, istoty białej i jąder podkorowych. Zmian ogniskowych o patologicznej intensywności sygnału nad- i podnamiotowo nie stwierdza się. W sekwencjach dyfuzyjnych świeżych ognisk niedokrwiennych nie uwidoczniono. Szerokość układu komorowego prawidłowa. Cech przemieszczenia ucisku komór nie stwierdza się. Prawidłowy obraz MR struktur pnia mózgu. Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistościach obu półkul mózgu prawidłowej szerokości. Ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego po dożylnym podaniu SK nie stwierdza się. Cech zakrzepicy w obrębie zatok żylnych i żył nie uwidoczniono. Badanie MR naczyń tętniczych mózgowia wykonano w sekwencji angiograficznej ToF bez podania SK: Drożne tętnice kręgowe, tętnica podstawowa oraz tętnice szyjne wewnętrzne w odcinkach wewnątrzczaszkowych. Istotnie węższe światło przepływu tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej w badaniu ToF bez SK, po podaniu SK światło przepływu nie wskazuje istotnego zwężenia. Zachowane światło przepływu naczyń tętniczych obwodowych mózgowia. Nie stwierdza się obecności malformacji naczyniowej. WNIOSEK: ZMIAN O CHARAKTERZE ŚWIEŻEGO UDARU NIEDOKRWIENNEGO NIE UWIDOCZNIONO. Badanie MR tętnic szyi wykonano met ToF bez podania SK oraz po podaniu SK. Prawidłowe odejście głównych pni tętniczych od łuku aorty. Prawidłowy obraz tętnic szyjnych wspólnych oraz tętnic kręgowych. Szeroka opuszka tętnicy szyjnej wewnętrznej po stronie lewej ok. 25 mm za podziałem tętnicy szyjnej wspólnej lewej widoczne jest długo odcinkowe poszerzenie światła tętnicy szyjnej wewnętrznej po lewej stronie do śr. o 11 mm z obecnością półksiężycowatej skrzepliny przyściennej, która istotnie zwęża światło naczynia na długości co najmniej 50 mm. Maksymalna grubość skrzepliny przyściennej wynosi 5 mm. Po podaniu SK nitkowate światło przepływu tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej w dystalnym odcinku szyjnym. WNISEK: Cechy długoodcinkowego rozwarstwienia tętnicy szyjnej wewnętrznej w odcinku szyjnym. Aktualnie niewidoczne rozwarstwienie naczynia w odcinku wewnątrzczaszkowym. TK Prawidłowy obraz naczyń tętniczych odchodzących od łuku aorty. Tętnice szyjne wspólne obustronnie drożne. Prawa tętnica szyjna wewnętrzna w odcinku zewnątrz- i wewnątrzczaskowym prawidłowo drożne. Lewa tętnica szyjna wewnętrzna o odcinkowo niewidocznym świetle przepływu w odcinku przedczaszkowym badanie poruszone dokładna ocena niemożliwa. Drożne nieco węższe światło przepływu tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej w odcinku wewnątrzczaszkowym. Drożne tętnice mózgowe. Uwagę zwraca odcinkowo niejednorodne zakontrastowanie opuszki żyły szyjnej. Zalecenia 1 tabletka acard 150 dziennie.

Dzień dobry.
Badanie USG bardzo dokładne. Następnie zweryfikowane za pomocą tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego z kontrastem. Badania opisują rozwarstwienie lewej tętnicy szyjnej wewnętrznej, które istotnie wpływa na przepływ krwi do mózgu. Konieczna jest konsultacja chirurga naczyniowego, uwzględniająca całościową ocenę kliniczną, w tym objawy, stan ogólny pacjenta i ewentualną kwalifikację do leczenia zabiegowego.
Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Oddział w Warszawie Al. Jerozolimskie 56C I tel. +48 22 26 60 876 I mail: warszawa@arsestetica.pl Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl