Co oznacza ta wydzielina z piersi u 31-latki?

Witam. Przy nacisku piersi wylatuje mi coś z sutkow , nie mleko ani woda coś pośredniego. Dziecko urodziłam 6 lat temu i karmilam piersia ok 3 msc, ciążę tez wykluczam . Powinnam Się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie warto martwić się na zapas, ale trzeba skonsultować ten objaw z lekarzem.

Przyczyną pojawienia się wydzieliny z piersi (poza okresem ciąży oraz karmienia piersią) mogą być zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmierne wytwarzanie prolaktyny. Jednym z objawów hiperprolaktynemii może być właśnie mlekotok, czyli wyciek z sutka.

Aby dowiedzieć się, czy nie cierpi Pani na to schorzenie, należy oznaczyć poziom prolaktyny we krwi. Do hiperprolaktynemii mogą przyczynić się takie choroby, jak niedoczynność tarczycy czy zespół Cushinga.

Inne możliwe przyczyny pojawienia się wydzieliny z piersi to: ropień piersi, urazy, gruczolakowłókniaki lub zapalenie piersi.

Temat ten został szerzej opisany w naszym artykule pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.