Co oznacza taki poziom ASO?

Rok temu chorowałam na anginę. Teraz zrobiłam badanie ASO ,wynik 496 IU /ml podczas gdy norma w laboratorium wynosi ponizę 200. Pozostałe badania krwi w normie . Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podwyższony poziom ASO oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia paciorkowcem lub że takie zakażenie zostało ostatnio przebyte.

W takim przypadku badanie najczęściej powtarzane jest kilkukrotnie, aby monitorować kierunek przebiegu infekcji. Jeśli kolejne badanie pokaże, że przeciwciała obniżyły się, będzie to oznaczało, że zakażenie wygasa, a infekcja leczona jest w prawidłowy sposób. Z kolei gdy poziom ASO będzie nadal wzrastał, oznaczać to może dalszy rozwój infekcji, co czasem wymaga antybiotykoterapii.

Podwyższone ASO pojawia się również podczas anginy, gorączki reumatycznej (która z kolei jest powikłaniem anginy paciorkowcowej), zapalenia płuc, zapalenia gardła, szkarlatyny czy też kłębuszkowego zapalenia nerek.

Proszę więc udać się z wynikiem do lekarza i razem monitorować poziom ASO, aby w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie leczenie lub rozpocząć diagnostykę w tym kierunku.

Więcej na temat tego badania przeczytać można pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/aso.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.