Co oznacza ten ból w górnej części brzucha?

Witam, od 2 dni boli mnie brzuch górna część. Ból pojawił się wczesnym wieczorem, po południu jadłam mizerię i sezamki. Mam kamyczki w woreczku 7 szt. do 6 mm. Ponad to przepuklinę pępkową. Karmię piersią dlatego póki co lekarz kazał czekać z operacją. Czy ten ból może być związany z kamyczkami lub przepukliną? Tabletki nospa nie pomogły.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko bez odpowiednich badań wskazać bezpośrednią przyczynę bólu brzucha.

Najczęściej taki objaw pojawia się podczas jakiegoś zatrucia pokarmowego. Trwa ono zazwyczaj od 1 do 3 dni i może być spowodowane przez wiele przyczyn. Zatrucia dzielimy na 3 rodzaje, w zależności od tego co je wywołało. Zatrucie bakteryjne pojawia się np. przez bakterie z grupy Salmonella. Odmiana grzybicza powstaje w wyniku zjedzenia spleśniałego pokarmu, natomiast wirusowa jest wywoływana przez enterowirusy i rotawirusy. Oprócz bólu brzucha często towarzyszą mu również wymioty, biegunka, a także gorączka i dreszcze.

Jeżeli chodzi o przepuklinę pępkową, to ona rzadko kiedy powoduje takie objawy. Zdarza się to jednak, kiedy nieleczona może wywołać niedrożność jelit. Objawia się to właśnie silnym bólem brzucha.

Ból brzucha w górnej części, w szczególności pod żebrem lub w nadbrzuszu środkowym, może być też symptomem kolki żółciowej. Wywoływana jest ona przez kamienie znajdujące się w woreczku żółciowym. Potrafi się utrzymać nawet kilka godzin.

Jeżeli taka dolegliwość nie mija, zalecamy, aby udała się Pani do lekarza, który będzie w stanie zlecić odpowiednie badania i postawić diagnozę problemu.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym kolki żółciowej:

https://portal.abczdrowie.pl/kolka-zolciowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.