Co oznacza ten napięciowy ból głowy?

Witam Jestem tu jedną z wielu osób które mają prawdopodobnie napięciowy ból głowy. Opiszę swój problem piszę tutaj ponieważ chcę zrozumieć przebieg choroby. Mam 33 lata waga 60 kg wzrost 158 cm 8 miesięcy temu urodziłam synka 3 tygodnie po urodzeniu dopadł mnie ból głowy rwał około 2 tygodnie i przeszedł. Około miesiąca temu ponownie dopadł nie ból głowy trwał 3 tygodnie pojechałam do Pani Neurolog która stwierdziła że to jest napięciowy ból głowy przepisała mi lek Amitriptylinum 10 mg jedną tabletkę przed snem kuracja 2 miesiące . Efekt taki że po dwóch dniach brania tabletki ból minał. biorę codziennie przed snem. ale jednego dnia nie wziełam ponieważ byłam na urodzinach i wypiłam 2 lamki wina dlatego w nocy przed snem tabletki nie wziełam. Następnego dnia ból pojawił się taki sam jak wcześniej trwał cały dzień aż do pójsćia spać kiedy wziełam tabletkę Amitriptylinum 10 mg przed snem to naspępnego dnia ból minął Moje pytania brzmią : - czy ja już nigdy nie będę mogła pić alkoholu nawet okazjonalnie i w małych ilościach? - czy kiedykolwiek ten napięciowy ból głowy się skończy i nie będę musiała brać tych tabletek - czy jest możliwość że ten napięciowy ból głowy jest przez niedobór jakiś witamin ? bo próbowałam się odchudzać - jak długo trzeba brać takie leki aby być całkowicie zdrowym ? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Napięciowy ból głowy to częsta przypadłość wśród pacjentów, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. W przypadku, gdy trwa przez dłuższy czas, a jego natężenie wzrasta pod wpływem różnych czynników warto ponownie skonsultować się z lekarzem.

Wspomina Pani w pytaniu, że neurolog zlecił Pani kurację, która ma trwać przez dwa miesiące. Na ten moment najlepiej stosować się do zaleceń specjalisty, a jeżeli po tym czasie problem nie ustąpi lub będzie się wręcz nasilał warto poszerzyć diagnostykę. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Możliwe również, że przyczyna nie tkwi w problemach neurologicznych. Napięciowy ból głowy to schorzenie, na które może wpływać wiele różnych czynników. Istotny jest w tym przypadku prowadzony styl życia, stosowana dieta itd. Przepracowanie, nadmierny stres, brak snu jak również wszelkiego rodzaju używki, w tym alkohol mogą powodować nasilenie problemu. Jeżeli przyczyna napięciowego bólu głowy tkwi w problemach natury emocjonalnej, wizyta u psychologa lub psychoterapeuty może okazać się w tym przypadku kluczowa. Warto sprawdzić także, czy ten ból nie jest spowodowany zmianami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego lub kręgosłupa szyjnego. Nie zaszkodzi także zrobienie badań hormonalnych.

Do czasu wizyty u lekarza warto zadbać o odpowiedni relaks. Pomocna może okazać się medytacja, zajęcia jogi, kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych itp. – wszystko to, co umożliwi Pani wyciszenie i zdystansowanie od codziennych spraw. Proszę zaobserwować, jak w takiej sytuacji będzie zachowywał się Pani organizm. Na co dzień warto także zadbać o zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały, które poprawią Pani samopoczucie.

Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat napięciowego bólu głowy na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

Warto także zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-napieciowy-bol-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-napieciowy-bol-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy-spowodowany-stresem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.