Co oznacza wynik badania tarczycy 25-latki?

Ft 4obnizone o połowę, lekarz powiedział, że tarczyca jest OK. Nabrałam sporo na wadze i nie mogę schudnąć mimo diety i ruchu 4miesiace. Wszystko przestrzegam. Nieustanna chrypka od dwóch lat już przed przytyciem. Odchrypiam co 5-10minut. Często choruje na gardło. Przytyka mnie przy wydechu, drażni. Nadmierne owłosienie. Blada cera, twarz jakby zlana. Ciągle uczucie zmęczenia a wstawanie jest dla mnie koszmarem.. Jakbym wróciła z wojny. Ciężko mi wstać. Problemy z koncentracja. Itd

Dzień dobry,

Rzeczywiście objawy, które Pan podaje mogą sprawiać sporo kłopotów i powodować spadek jakości życia. Aby dokładnie określić Pani stan metaboliczny i pomóc Pani wrócić do pełnego zdrowia i dobrego samopoczucia, warto wykonać kilka badań. Z uwagi na zgłaszane przez Panią dolegliwości sugerowałbym wykonanie usg tarczycy oraz pełnego panelu hormonalnego - tj. TSH, FT4, FT3 - koniecznie należy określić stopień konwersji hormonów, czy przypadkiem nie jest za niski. Jeśli nie ma Pani więcej pieniędzy - warto oznaczyć stężenie przeciwciał antyTPO i aTG - ich podwyższone miano, jak wykazują prace naukowe może nawet o kilka lat poprzedzać wystąpienie zaburzeń hormonalnych tarczycy. Problemy z redukcją masy ciała mogą wskazywać na istnienie insulinooporności - jest to bardzo częsta przyczyna problemów z redukcją wagi, pomimo jak nam się wydaje właściwej diety i regularnej aktywności fizycznej. Warto wykonać test OGTT z 75 g glukozy i określić stężenia glukozy i insulina wyjściowo oraz 1h i 2 h po wypiciu roztworu glukozy. Proszę pamiętać, że w czasie testu musi Pani przez 2h przebywać w pozycji siedzącej (nie wolno chodzić, bo test będzie niediagnostyczny). Z uwagi na Pani bladą cerę warto oznaczyć morfologię, najlepiej od razu z rozmazem. Jeśli chodzi o nadmierne owłosienie, to można oznaczyć testosteron całkowity, SHBG - na tej podstawie obliczyć wskaźnik wolnych androgenów, tzw FAI - norma