Mężczyzna , 33 lata Witam. Prosił bym o wytłumaczenie co oznacza wynik gastroskopii, ponieważ wizytę u gastrologa mam dopiero za pół roku. "Linia Z położona na górnej granicy fałdów żołądkowych z 2 wypustkami metaplastycznej błony śluzowej długości do 5mm". Hist-pat: "Drobne powierzchniowe fragmenty nabłonka wielowarstwowego płaskiego oraz dwie cewki gruczołowe. Materiał o ograniczonej wartości diagnostycznej" Co to oznacza? Czy jest się czym przejmować? Czy coś muszę szybciej zrobić, czy czekać na planową wizytę?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Gastroskopia – Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, podczas którego do przewodu pokarmowego wprowadza się rurę endoskopu zaopatrzoną na końcu w kamerę, co pozwala na uwidocznienie na ekranie monitora oglądanych narządów. Dzięki wykonaniu gastroskopii możliwe jest wykrycie u badanego ewentualnych zmian chorobowych, pobranie do badania wycinków, a nawet wykonanie pewnych leczniczych zabiegów endoskopowych.
  • Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego – Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego nazywana jest inaczej wziernikowaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Potocznie nazywana jest gastroskopią. Polega na wprowadzeniu przez usta wziernika - fiberoskopu i obejrzeniu całego górnego odcinka przewodu pokarmowego lub tylko jego części.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: