Co oznacza wynik USG tarczycy kobiety mającej 34 lata?

Proszę o interpretację wyników USG tarczycy. Tarczyca położona w miejscu typowym, ostro odgraniczona od otoczenia, noepowiekszona. Wym lewego płata 25x23x69 mm. V=19,8 cm3 Wym prawego płata 30x22x66 mm. V=22cm3 Cieśń 8 mm. Miąższ gruczołu hipoechogenny, o niejednorodnej strukturze oraz wzmożonym ukrwieniu w PDI. Zmian ogniskowych jednoznacznie nie uwidoczniono. Wzdłuż dużych naczyń szyjnych nie zobrazowano patologicznie powiekszonych węzłów chłonnych. Proszę o interpretację opisu i wyników.

Lek. Wojciech Zygmunt

Niejednorodna struktura może świadczyć o chorobie zapalnej tarczycy - choroba Hashimoto lub choroba Gravesa-Basedowa, dla której wzmożone ukrwienie jest dosyć charakterystyczne. Ponadto tarczyca według wymiarów objętościowych jest powiększona, wbrew temu co jest napisane w opisie. Wyniki należy skorelować z badaniami laboratoryjnymi (TSH, fT4, fT3, anty-TPO, anty-TSHR) i skonsultować z endokrynologiem. Pozdrawiam i życzę zdrowia.