Co oznacza zwiększona ilość płytek krwi?

Witam. Moja mama ma zbyt wysoko ilosc plytek krwi. Kilka tygodni temu jej wynik byl ponad 900. Dostala leki i po miesiacu od ich brania jej wynik skoczyl do poziomu ponad 1000. Za tydzien ma wizyte u hematologa. Strasznie sie o nia martwie. Co taki wynik moze oznaczac? Pozdrawiam i dziekuje

Witam! Jeżeli jest to izolowane odchylenie w wynikach badań laboratoryjnych prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. nadpłytkowością samoistną - schorzeniem mieloproliferacyjnym, pojawiającym się głównie u osób po 50 roku życia. Choroba ma charakter przewlekły, rzadko przekształca się w choroby rozrostowe układu krwiotwórczego. Proszę spokojnie czekać na wizytę u hematologa.