Co oznaczają bóle brzucha i kłucie?

Dzień dobry, Jestem kobietą, lat 21. Od jakiegoś czasu zauważyłam zmiany w moim organiźmie. Moja miesiączka stała się bardziej bolesna niż była dotychczas, odczuwam częste bóle pleców ( dolny odcinek kręgosłupa ) oraz podczas stosunków z partnerem odczuwam kujący ból brzucha. Czym mogą być spowodowane takie objawy? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Bolesne miesiączki i bóle kręgosłupa są dolegliwością wielu kobiet i zazwyczaj nie stanowią o żadnej chorobie. Jeśli ból podczas stosunków nie minie, warto się udać do ginekologa, który Panią zbada i wykona usg. Ból brzucha podczas stosunku może być wiązany z infekcją w obrębie narządu rodnego, endometriozą, torbielami jajnika, ciążą pozamaciczną i inne. Endometrioza mogła by również powodować bardziej bolesne miesiączki.