Co oznaczają takie swędzące krosty na ciele?

Dzień dobry, od poniedziałku wyskakują mi krosty podobne do ugryzień komara, bardzo swędzą. Na początku miałem jedną na udzie, ale teraz mam już na stopach, nogach, pare na rękach i plecach. Nigdy nie miałem problemu z chorobami skóry albo alergiami, co to może być
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 7 miesięcy temu

Nie da się ocenić na podstawie opisu. Konieczna jest konsultacja dermatologiczna i ocena wzrokowa zmian. Możliwe jest szerokie spektrum chorób, od zapalnych, przez alergiczne do ukąszeń, np. przez pluskwy.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Pana dolegliwości mogą pojawić się z wielu przyczyn, dlatego w tym przypadku wskazana byłaby bezpośrednia konsultacja z lekarzem.

Swędzące krosty na ciele mogą być objawem jakiegoś uczulenia. Alergenem mogą być m.in. różne kosmetyki, jak również i żywość. Jeżeli zauważy Pan, że reakcja organizmu nasila się po sięganiu po konkretny produkt, wówczas należy jak najszybciej zrezygnować z jego stosowania. Uczulać mogą także różne rośliny. Pomocne w diagnozowaniu takiego problemu są testy alergiczne.

Takie zmiany na ciele mogą być również wynikiem różnych chorób skóry. Dobrym pomysłem będzie konsultacja z dermatologiem, który być może zleci Panu jakieś dodatkowe badania, aby określić źródło problemu. Poza tym swędząca wysypka nierzadko jest objawem różnych chorób wirusowych np. ospy wietrznej lub półpaśca – w tym drugim przypadku zmiany zazwyczaj pojawiają się po jednej stronie ciała.

Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, tylko jak najszybciej rozpocząć leczenie. Należy przy tym uważać na samodzielne stosowanie różnych preparatów na skórę bez konsultacji z lekarzem, bowiem może to tylko pogorszyć Pana stan.

Więcej informacji na ten temat wysypki można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-objawy-przyczyny-leczenie

Warto także sprawdzić, jak na pytania ok. zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-krosty-na-calym-ciele

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-i-czerwone-krosty-na-ciele-od-tygodnia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-i-swedzace-krosty-na-calym-ciele

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.