Co oznaczają te krwotoki z nosa przy tym TSH?

Dzień dobry, w ostatnim badaniu TSH wyszło mi 4,200 uIU/ml (0,24-4,200), jednak lekarz POZ stwierdził, że skoro jest w normie to nic mi nie jest, mimo że mam bardzo kiepskie samopoczucie. Mam trudności z połykaniem czegokolwiek, jestem ciągle senna, przewlekle zmęczona, rozdrażniona, mam zaparcia, częste infekcje i krwotoki z nosa. I tak od prawie 3 miesięcy. Czy to może być problem z tarczycą?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani TSH prawdopodobnie przekracza normę. U młodych kobiet, w wieku reprodukcyjnym, poziom hormonu tyreotropowego nie powinien przekraczać 3,00 mIU/l. Poziom tyreotropiny powyżej 4,00 mIU/l może być przyczyną takich dolegliwości, jak: chroniczne zmęczenie, osłabienie, zaparcia czy problemy z nastrojem. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-tsh-przyczyny-niskie-tsh.

Dlatego też sugerowałabym powtórzenie badań w rozszerzonym zakresie – z oznaczeniem poziomu fT3 i fT4, a także przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Warto wiedzieć, że niekiedy to pozwala na wykrycie niedoczynności lub nadczynności tarczycy, na którą pacjent może cierpieć pomimo poziomu TSH w normie. W takim przypadku warto skorelować wynik badania TSH z poziomem pozostałych hormonów tarczycowych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Krwotoki z nosa nie są objawem swoistym – mogą towarzyszyć alergii czy częstym infekcjom, w wyniku których dochodzi do podrażnienia błony śluzowej nosa. Niekiedy nie sposób ustalić etiologii krwotoków z nosa, ale na pewno należy poszukać przyczyny, jeżeli te ataki pojawiają się kilka razy w tygodniu. Proszę zwrócić uwagę, czy są jakieś leki, które przyjmuje Pani stale lub czy podłożem nie jest choroba ogólnoustrojowa – np. cukrzyca czy niewydolność wątroby. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-nosa.

Jeżeli wyniki badań podstawowych z krwi będą prawidłowe, warto odwiedzić laryngologa, który sprawdzi, czy krwotoki nie mają związku np. z polipami w nosie lub innymi chorobami o charakterze laryngologicznym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.